Háčkovaný Klobouček pro Kluky i Holky

27.3. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky,

sluníčko už na nás pěkně vykukuje a tak je ten pravý čas vytvořit slušivý klobouček, samozřejmě je vhodný pro kluky, holky i dámy:-).

Pro mě zcela bezkonkurenční příze na tento druh kloboučku je příze Deluxe bamboo fine, neuvěřitelně  jemná i za použití malého háčku, prodyšná a díky 60% bambusu je opravdu dokonalá pro jarní i horké letní dny.

Střihem je klobouček vhodný pro kluky i holky, stačí zvolit vhodné barvy. Háčkovala jsem pro obvod 52cm – háčkem 4mm, na samotnou krepmu pak použijeme háček menší, u mě to byl háček číslo 3mm. Spotřeba 1klubko.

Záleží čistě na vás zda pak klobouček olemujete, nebo háčkujete celý jednobarevný. Já dnes zvolila krásnou červenou a celý klobouček jsem olemovala  smetanovou. Ve stejných barvách je pak i háčkovaná kytka. Klobouček lze nosit s ohrnutou krempou nebo staženou opět jak vám to vyhovuje.

Začínáme klasicky  tedy jako u běžné čepičky, nerada uvádím konkrétní  počty sloupků, protože  každý jinak utahuje, má jiný háček a pak je výsledek jiný. Každopádně do magického kroužku háčkuji tolik PDS = polodlouhých sloupků, abych po stažení kroužku měla krásně rovnou placku žádnou vlnku nebo mističku, u mě to tedy bylo 12 PDS, spojíme do kruhu a dále háčkujeme ve spirále, tedy si značkovačem označíme začátek řady, ale nezačínáme náhradním řet. okem ani řady neukončujeme pevným okem, háčkujeme tedy beze švu.

Dále již pokračujeme  celý klobouček pouze KS = krátkými sloupky, není třeba příliš utahovat, samotné KS  jsou dostatečně pevné. Jako u běžné čepičky tvoříme  tedy základní placku s přidáváním, aby se stále rozšiřovala a opět  dodržujeme pravidlo  pokud  se  placka  vlní = mám moc sloupků a musím tedy jejich počet ubrat, pokud se placka  stáčí do mističky = mám sloupků málo a je potřeba jich tedy přidat více. Pokud se vám základní placka  vlní již v druhé řadě, doporučuji druhou řadu uháčkovat zcela bez přidávání, tedy jeden KS do jednoho PDS z předchozí řady, dále pokračujeme klasicky jak jste zvyklé, rozháčkovat každý sloupek…rozháčkovat každý 2. sloupek, rozháčkovat každý 3. sloupek..atd  až do požadované velikosti základní placky, pokud u běžné čepičky háčkujete stejně jako já základní placku cca o 1cm menší než vám vychází ze vzorečku, tedy obvod hlavy / 3,14 = například 16 cm, u běžné čepičky háčkuji cca 15cm, u kloboučku z KS háčkuji naopak cca o 1cm větší placku, protože KS tolik nepruží.

Po uháčkování základní placky pokračujeme stále pouze KS, a to do hloubky kloboučky tak aby nám práce končila na začátku uší – ne delší, jinak by byl klobouček příliš hluboký a lezl do očí.

Začínáme první řadu krempy a to tak, že stále stejným háčkem háčkujeme 2 KS do každého druhého sloupku.

Změna háčku, já volila o číslo menší, tedy velikost 3mm

2.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

3.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

4.řada – každý 7. sloupek rozháčkovat, tedy do každého 7.sloupku háčkujeme dva KS

5.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

6.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

7.řada – každý 22.sloupek rozháčkovat

8.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

9.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

10.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

11.řada – každý 33. sloupek rozháčkovat

12.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

13.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

14.řada – každý 45.sloupek rozháčkovat

15.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

16.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

17.řada – každý 50. sloupek rozháčkovat

18.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

19.řada – ZMĚNA každý 45.sloupek sháčkujeme – tedy ubíráme,

20.řada – bez přidávání = do každého sloupku háčkujeme po jednom KS

Pokud chceme klobouček lemovat jinou barvu v této řadě měníme barvu a háčkujeme dle svého přání vějířky, pecičky, pikotky, já zvolila jednu řadu takových šikmých vějířků a to tak, že háčkuji do každého 3. sloupku skupinku KS+PDS+DS, dva sloupky vynechat a opět skupinku KS+PDS+DS až do konce řady, kde práci ukončím pevným okem.

Dle přání malé či velké parádnice nebo fešáka:-) dozdobíme kytkou, knoflíkem, stuhou a můžeme vyrazit:-)

Ať se vám dílka daří a na háčkovanou s vámi se těší Katty

www.ladyart.cz