Jak vybrat správný háček či jehlice ?

09.9. Katty, Články | Postupy | Příze, [0]

Pěkný den milé Tvořilky..

Dnes se dostáváme k tématu, které se řeší opravdu velmi často.. Jaký háček ? Jaké jehlice ? Pomoooc  nevíte ?.

Pomůžu :-), ale nemyslete si, že to bude něco snadného :-). Předem upozorňuji, že čas, který samy věnujete práci na sobě se vám mnohonásobně vrátí v podobě vlastních zkušeností a přiznejme si, že tak  by to mělo být. Mnoho věcí jde naučit , nastudovat, ale  vnímání a cit pro volbu materiálu či háčku je jednoduše otázkou zkušeností a to jedině těch vašich. Cokoli jinéheo je jednoduše moje zkušenost, nebo zkušenost někoho jiného.

Na každém klubíčku je vždy uvedena velikost jehlic i háčku. Je to ovšem pouze pro vaši orientaci. Mnohdy jednoduše záleží na tom co tvoříte, jak utahujete a jaký je celkově váš styl pletení či háčkování. Pokud je na etiketě uvedeno například číslo 1 – 3 mm. Velikost 1 bych nepoužila nikdy, velikost 3 mm je pro mě číslo, kterým začínám a úplet je většinou stejně příliš utažený.

Ale pokusím se předat vám alespoň  obecné informace, které vám snad pomohou při volbě správné velikosti.

A jak tedy na to?. Uvádím rozdíl ve velikostech háčku či jehlic u různých druhů výrobků. Velikost uvádím pouze pro vaši představu bez ohledu na zvolenou přízi – abyste viděli rozdíl v odstupňování velikostí.

Pleteme či háčkujeme čepice – volíme menší háček či jehlice, protože potřebujeme pevnější úplet, také nechceme, aby se nám lem čepic vytahoval  – na ten tedy můžeme vzít ještě o půl čísla menší háček či jehlice. Pro představu uvádíme bez ohledu na přízi je to jen příklad háček, jehlice velikost 3,5 mm.

Pleteme či háčkujeme  svetr, vestu..bereme o něco větší háček, úplet by měl být  příjemně poddajný a splývavý, ale ne zcela volný. Tedy opět pro představu háček či jehlice 4 – 4,5 mm

Pleteme či háčkujeme deku, volíme jehlice či háček 5 – 5,5 mm. Úplet bude nadýchaný a u deky nepotřebujeme  pevnost.

Pleteme či háčkujeme šátek, tunel, volíme jehlice či háček  6 mm. Je to proto, že šátek nosíme na krku což je nejcitlivější místo na těle a chceme, aby byl úplet maximálně nadýchaný.

Ale pozor, co platí vždy a je potřeba se tím 100% řídit ?…Je to jak se vám úplet líbí. Vy musíte být s výsledkem spokojené.

Vím, že byste nejraději slyšely konkrétní radu a přesný výčet správných velikostí, ale nic takového neexistuje. Pár rad a tipů na to jak volit správný háček či jehlice jsem již viděla, ale věřte mi, že osahat si vlastní práci a sama rozhodnout zda byla volba správná je jediný správný postup a hlavně se z něj nejvíce naučíte. I když vám já nebo kdokoli jiný řekne „vezmi háček 5 mm“ je to pouze velikost háčku, kterou bych vzala já – vy můžete mít úplně jiný styl háčkování a tedy i jiné číslo háčku atd. Navíc vy svou práci vidíte na živo, vy můžete posoudit zda je měkká a příjemná ( samozřejmě také za předpokladu, že máte příjemnou přízi ).

S chutí do toho 🙂

Katty.

www.ladyart.cz