Pletený šátek „Freestyle“

31.3. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky,

opět nadešel čas na trochu pletení a jelikož na pletení nejen  já ale i mnohé z vás  nemáme  rády počítání ..pustíme se společně do pleteného šátku bez počítání 🙂  velká uleva pro všechny , že ?:-) Jedná se o velký, spíše obrovský  pletený šátek  vhodný i pro začátečníky právě díky  freestylu…

Potřebovat  budeme 3 klubka  božské příze Perlina – barevný výběr je čistě na vás..dále Kruhové vyměnitelné jehlice Knitpro, velikost volíme dle svého stylu pletení a utahování od 4 – 5mm, dále  lanko k jehlicím – zde doporučuji délku 100-150cm, nebo dvě menší lanka například 60-80 cm a spojky, které následně použijeme na spojení těchto lanek.

Na začátku upozorňuji na nutná pravidla u šátku POZOR PRVNÍ 4 ŘADY JEDEME ČISTĚ PODLE TEXTU, PRAVIDLA PAK AUTOMATICKY DODRŽUJEME OD 5 ŘADY, UPOZORNÍM NA TO V TEXTU.

Přidáváme V KAŽDÉ ŘADĚ tedy v lícové i rubové krajová oka, a POUZE v lícové řadě NAHAZUJEME OKA VŽDY PŘED A ZA STŘEDOVÝMI OKY, první krajové oko pleteme, poslední krajkové oko sejmeme.

Začínáme.

Nahodit 5 ok

1. řada – lícová – pleteme krajové oko /pleteme vždy hladce v rubu i líci /, hladce, nahodit, hladce, nahodit, hladce, krajové oko sejmout – sejmutí je čistě na vás někdo snímá hladce, někdo hladce anglicky – obě možnosti jsou v pořádku, pro ty kdo neví sejmout = oko neupleteme pouze z jehlice sundáme s přízí před prací….

2. řada – rubová – krajové oko, hladce, 3 obrace, hladce, krajové oko sejmout.

3. řada – licová – krajové oko pleteme hladce, hladce, nahodit, UMÍSTIT ZNAČKOVAČ, 3 středová oka pleteme hladce, UMÍSTIT ZNAČKOVAČ, nahodit, hladce, krajové oko sejmout.

4. řada – rubová – krajové oko pleteme vždy a stále hladce, hladce, CELOU ŘADU PŘEPLETEME OBRACE, ZNAČKOVAČE PŘESOUVÁME, jakmile máme na leve jehlice poslední dvě oka pleteme předposlední oko hladce, poslední oko je krajové tedy sejmout.

5. řada – lícová – OD TÉTO ŘADY VŽDY budeme nahazovat na krajích práce vždy jedno oko jak v lícové tak v rubové řade, tedy vždy pletu krajové oko, 1 hladce, 1 nahodit na začátku práce v lícové i rubové řade – a nahodit, hladce, sejmout na konci každé řady – KONKRETNĚ TEDY – krajové oko hladce, hladce, nahodit, hladce, nahodit, 3 středová pleteme hladce, nahodit, hladce, nahodit, hladce, krajové oko sejmout…značkovače samozřejmě přesouváme.

6. řada – rubová, krajové oko pleteme hladce, dále hladce, nahodit, 3 obr, 3 středová obrace , 3 obrace, nahodit, hladce, krajové sejmout.

7. řada – krajové oko pleteme hladce, dále hladce, nahodit, hladce až po středová oka (značkovač) – před značkovačem nahodit, 3 středová oka hladce, sejmout značkovat nahodit, dále celou řadu hladce, až máme na levé jehlici 2 oka nahodit a pokračujeme hladce, krajové oko sejmout.

xx. řada – nyní již řady jelikož každý v průběhu práce bude díky  freestylu v jiné řadě..Pokračujeme stejným stylem opakuji pro všechny kdo si třeba nevšimli 🙂 – začátek řady je tedy vždy krajové oko hladce, 1 hladce nahodit A TO V LÍCOVÉ I RUBOVÉ ŘADĚ PROSTĚ V KAŽDÉ ŘADĚ:-), konec řady je vždy nahodit , hladce, krajové sejmout a opět v každí řadě lícové i rubově, STŘEDOVÉ PŘIDÁVÁNÍ, tedy nahození před značkovačem (před 3mi středovými oky ) a za značkovačem provádíme vždy jen v lícové řadě, ..pokračujeme cca 15 řad tímto způsobem , cca 15 řad je skutečně na vás muže to být 5 nebo 20 nebo cokoli mezi tím

xx. řada – pokračujeme LÍCOVOU ŘADOU, pokud jste začali číst v řadě rubové prosím upleťte ji a čtěte dále až pří lícové řadě.. – připomínám freestyle:-)..POKRAČUJEME JEDNOU ŘADOU DÍREK opět zdůrazňuji, že je zcela jedno zda budou například v 10.té řadě nebo ve 20.té…kraje i střed je pořád a vždy zcela stejný pravidla se nemění, tedy připomínám ..lícové i rubové řady nahazujeme vždy po jednom oku, u středových ok tedy před a za nimi nahazujeme po jednom oku jen v lícových řadách, dírky tvoříme tak že spleteme hladce 2 oka a hned za nimi nahodíme, tím nám vznikne dírka, a můj milovaný freestyle..NEPOČÍTÁME prostě občas v průběhu práce spleteme a nahodíme klidně i tak, aby na polovině práce byly dvě dírky na druhé polovině deset dírek je to jedno..tak s chutí do toho, tedy  do děrované řady:-)…TIP další řadu – rubovou doporučuji pro začátečníky plést pomaleji ať se vám nahozená oka nesvezou z jehlice…jinak no stres….
xx. řada – pokračujeme 10-15 řad jako doposud – líc hladce, rub obrace.
xx. řada – pokračujeme již trochu odvážněji 🙂 ..vyberte si z následujících možností  nebo volte zcela  jen svůj freestyle
– VARIANTA 1 – pleteme následující řady – kolik nechám čistě na vás 4-6-8..VROUBKEM, to znamená, že v líci i v rubu pleteme stále hladce – POZOR hlídáme si pouze středová oka, která v rubu pleteme obrace
– VARIANTA 2 – pleteme 2 řady vroubkem, tedy opět líc i rub hladce, jen středová oka v rubu obrace, jednu řadu vyplétáme dírky zcela náhodně a opět 2 řady vroubkem..
VARIANTA 3 –  pleteme x řad hladce ..cca 5-10 řad a další řadu pleteme dírky daleko od sebe například spleteme každé 8+9 oko ..
xx. řada – pokračujeme 6 řad hladce v 7 mé řadě (kdo chce tak v jiné 🙂 ) opět vypracujeme dírky – pohrajte si s nepravidelností skvěle vypadá když pleteme dírky například 3 těsně vedle sebe delší pauzu ( 15 ok ) a opět 3 vedle sebe nebo třeba 5 je to na vás…po řadě dírek pokračujeme opět hladce cca 8 řad
xx. řada – opět si vybíráte varianty dalšího postupu
– VARIANTA 1 – pleteme 2 řady vroubkem = lícová i rubová řada hladce, 1 řadu dírek – libovolně , další 2 řady vroubkem a opět pokračujeme hladce cca 10 řad
– VARIANTA 2 – pleteme 4 řady hladce, 1 řadu dírek – libovolně, 4 řady hladce, další řada dírek – libovolně a cca 6 řad hladce.
xx. řada – opět si vybíráme varianty
– VARIANTA 1 – změna barvy a vyplétáme řadu dírek – libovolně , 3 řady hladce, opět řada dírek, 6 řad hladce, opět řada dírek, 8 řad hladce..
– VARIANTA 2 – pleteme vroubkem tedy líc i rub hladce a to 4 řady, dále 6 řad hladce, opět vroubek a to 4 řady , dále 4 řady hladce a 1 řada vyplétáme dírky – libovolně , nepravidelně
xx. řada –  kdo chce změní barvu a všichni pleteme 2 řady hladce , 1 řada dírek – vyplétáme libovolně, nepravidelně, 2 řady hladce, opět řada dírek libovolně, 6 řad hladce, 2 řady vroubek = líc i rub hladce, 6 řad hladce
xx.řada – nyní jsme již inspirací a možnostmi pletení vybaveni dostatečně…v pletení pokračujte buď zcela dle sebe nebo se po upletení určitého úseku vraťte k jakékoli řadě od čísla 9 – vyberte si variantu z nabídky a pleťte dle ní, můžete libovolně na přeskáčku od čísla 9-15….
Dále uvádím ještě možnosti lemování, já jsem zvolila jednoduché opět bez počítání …jak bude lem velký záleží na vás..nebo na přízi než vám dojde:-)…lem muže být klidně 4 řady nebo 10 opět je to jen na vašem přání …
VARIANTA 1 – pleteme krajová i středová oka jako doposud + střídáme pravidelně 🙂 1 oko hladce, 1 oko obrace celou řadu ..vyjma středových a krajních ok ty pleteme stále stejně…v další řadě oko, které se jeví hladce pleteme obrace, oko, které se jeví obrace pleteme hladce..v další řadě opět co se jeví hladce pletu obrace, co se jeví obrace pletu hladce..
VARINATA 2 – zakončí práci střídáním skupinkou ok hladce a skupinkou ok obrace, zde je potřeba si trochu propočítat počet ok – spočítáte tedy všechna oka na jehlicích a rozpočítáte jak vám to vychází lem může být například 2 oka obrace + 6 ok hladce..střídat …
nebo 4 oka obrace +4 oka hladce střídat
nebo 3 oka obrace 4 oka hladce střídat …
Doporučuji u tohoto způsobu zakončení rozpočítat celkový počet o, aby nám počet vycházel NEZAPOMENEME NA TO ŽE STÁLE v krajích a středu přidáváme jako doposud a tudíž nám oka budou přibývat  a my je freestylem  zařadíme do námi vybrané varianty 🙂..
VARIANTA 3 – zakončí pletení x řadami vroubkem tedy pleteme stále hladce, rub i líc…
VARIANTA 4 – NEBO prostě najdete jiný způsob ukončení 🙂 práci ukončíme …..a je hotovo …věřím, že pletení bez pravidel si oblíbíte stejně jako já 🙂 Krásné tvoření, Katty
www.ladyart.cz