Pletený Šátek

17.2. Katty, Návody, [5]

Pěkný den milé Tvořilky, dobře umluvily jste mě 🙂 Návod na jednoduchý pletený šátek je zde. Je velmi variabilní i já v průběhu prácě několikrát měnila svůj původní záměr:-), výsledkem jsem velmi potěšena a i přesto, že měl být šátek původně pro mě, byl mi dcerou zabaven:-).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

pleteny-satek

 

 

Tentokrá jsem se přiklonila k heslu, že v jednoduchosti je krása a chtěla šátek zcela bez vzorku, v polovině práce jak už to tak bývá 🙂 jsem  si svůj záměr rozmyslela, vznikl jednoduchý, efektní a v žádném případě ne nudný kousek do mého šatníku – do šatníku dcery:-).

Omlouvám se, zakreslit pletený vzorek – aby byl přehledný mi přišlo složitější než jej vypsat. Postup je vhodný pro začátečníky a je skutečně velmi jednoduchý.

Příze Denim – 3 klubka (150g ), velmi příjemná 100% bavlna, Kruhové vyměnitelné jehlice Knit Pro, v mém případě velikost 4mm, lanko v délce. která vám vyhovuje – dlouhé nevadí, krátké je problém.

Spona na šátek.

Princip přidávání je NAHOZENÍM vždy v krajích a středu šátku a to vždy v lícových řadách. První a poslední tři oka v práci pleteme vždy hladce = vznikne nám vroubek a práce se nebude kroutit. Středová oka jsem si ponechala dvě a přidávám nahozením tedy před prvním středovým okem a za druhým středovým okem. Návod jde velmi lehce obměnit – to už nechám na vaší fantazii.

Tip pro vás – každá pletařka si musí vyzkoušet jaký princip přidávání jí vyhovuje, já u tohoto šátku zvolila tento styl  – v krajích jsem chtěla mít větší díkry, proto jsem zvolila přidávání nahozením, s tím že jehlici vedu za přízi, ve středu šátku jsem chtěla mít dírky menší, proto jsem zvolila přidávání nahozením s tím, že jehlici vedu před přízí.

Tip pro vás – krajové oko na konci práce nepletu, pouze sejmu a to hladce anglicky – tedy za zadní nitkou, děla to pak pěkný okraj celé práce.

Začínáme – já si označuji značkovačem středová oka tak, že mezí 2 středová oka dám jeden značkovač = vím, že před značkovačem mám jedno středové oko, za značkovačem druhé, samozřejmě můžete označit středová oka  z obou stran.

Nahodíme 6 ok

1.řada – lícová –  2hl, nahodit, jedno středové oko hladce, VLOŽÍME ZNAČKOVAČ, druhé středové oko hladce, nahodit, 2hl.

2.řada – rubová – 3hl, celou řadu přepleteme obrace, poslední 3 oka hladce.

3.řada – lícová – 3hl, nahodit, středová oka také hladce, nahodit, dopleteme řadu hladce.

4.řada – rubová – 3hl, celou řadu přepleteme obrace, poslední 3 ok hladce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokračujeme stále stejným způsobem až do požadované velikosti šátku. Já v průběhu práce usoudila, že šátek malinko oživím, můžete samozřejmě  také – v místě kde jsem chtěla změnit vzorek jsem prostě pletla stále hladce, tedy rubovou i lícovou řadu – vše ostatní  zůstává stejné…pletením rubové i lícové řady hladce docílíme vroubkovaného vzorku. Neřešila jsem žadné přesné rozdělení, jak se mi chtělo upletla jsem takto pár  řad a pak opět pokračovala líc hladce, rub obrace.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ukončovací = poslední řadu pletu v rubu pozor  hladce,  ukončuji práci  pružným zakončením a to tak, že upletu 2 oka hladce, levou jehlicí zepředu podeberu obě oka , pravou jehlicí nahodím přízi a protáhnu oběma oky najednou = na jehlici mi zůstane jedno oko, opět upletu jedno hladce = mám na jehlici dvě oka, levou jehlicí podeberu zepředu obě oka, pravou jehlicí nahodím přízi a protáhnu oběma oky = zůstane mi opět jedno oko, takto pokračuji celou řadu.

Poslední řadu jsem pak obháčkovala řadou KS.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A máme hotovo :-).

Na pletenou s vámi se těší Katty

www.ladyart.cz


5 komentářů

Join the discussion and share your opinion.

 • Milena 21:26 • 18.2.2018 • Odpovědět

  Dobrý večer, zítra se podle Vašeho popisu pustím do šátku pro mojí roční neteřinku. Na něm si potrénuju postup a pak se pustím do šátku i pro mě. Moc děkuji za inspiraci.

 • Denisa 18:50 • 15.8.2017 • Odpovědět

  Dakujem za rychlu odpoved. Viete mi povedat, z akeho dovodu sa vlastne nepletu krajove ocka vzdy a vsade? Zvazujem, ze odteraz budem pliest vsetky ocka, lebo takto tie okrajove pletiem vlastne iba v kazdom druhom rade a asi to je dovod, preco mam tie okraje take stiahnute a napate. Dakujem Vam velmi pekne

  • Katty 19:07 • 15.8.2017 • Odpovědět

   Nemáte zač :-) pravě způsob sejmutí krajových oček se dělá proto ,aby práce netáhla..pokud budete plest první o poslední tedy každé očko bude práce opravdu stažená.

 • Denisa 12:37 • 15.8.2017 • Odpovědět

  Dobry den, v prvom rade by som sa chcela poďakovať za tento návod. Je veľmi nápomocný. Môžem ešte jednu otázku?: Akým spôsobom pletiete okrajové očká? Pletiete ich vždy, alebo ich iba prelozite z ľavej na pravú ihlicu? Po upleteni šatky sa mi ju totiž práve kvôli nepruznym krajom nedarí pekne vypnúť. Ja na začiatku radu prvé ocko iba snimem, nepletiem. A pletiem skôr pevne ako voľne. Dakujem. Denisa

  • Katty 13:54 • 15.8.2017 • Odpovědět

   Dobrý den paní Deniso, děkuji jsme ráda že vás návod inspiruje, co se týká krajových oček máte pravdu je to složité přijít na to pravé co pak úplet pěkně doladí...já osobne poslední sejmu a první pletu hladce, ale pletu hodně volně. Katty