Podzimní Čepice a Tunel

25.10. Katty, Návody, [2]

Pěkný den milé Tvořilky..

Dnes se s námi o krásný návod krásného setu podělila paní Barbora Marková – děkujeme :-).

Naše Fb skupina se snaží, motivovat a inspirovat jako při tomto projektu kdy je možné nechat si nakombinovat barvy jako překvapení, tento set je prvním výsledkem našeho projektu 🙂

Na začátku byly tedy  tři klubka zdánlivě odlišných barev – lískový oříšek , olivová , starorůžová

 

 

 

Použita je příze Everyday, háček jako vždy volíme dle svého stylu háčkování, zde použit na čepici háček 5 mm, na tunel háček 6 mm.

Čepice – slovní popis a nákres.

DS = dlouhý sloupek, PRDS = přední reliéfní sloupek.

Základní placku začínáme 12 DS do magického kroužku. Na začátku každé řady háčkujeme 3 řet.oka a zakončujeme pevným okem do prvního sloupku dané řady (dále již nebudu zmiňovat).

1.ř. : 12 DS

2. ř. : zdvojit každý DS

3.ř. : do prvního oka PRDS, dále 2 DS do jednoho oka, 2 DS do jednoho oka, PRDS, PRDS atd…

4.ř. : PRDS do prvního oka, dále PRDS, 2 DS do jednoho oka, DS, 2 DS do jednoho oka, DS, PRDS, PRDS atd…

5.ř. : DS do prvního oka, PRDS, PRDS, DS, DS, 2 DS do jednoho oka, DS, DS, DS, PRDS, PRDS atd…

6.ř. : 2 DS do prvního oka, DS, PRDS, PRDS, 2 DS do jednoho oka, DS, DS, DS, DS, 2 DS do jednoho oka, DS, PRDS, PRDS atd…

Do nákresu i postupu jsem vám rozepsala přidávání do 6 řad, ale záleží na velikosti čepičky, jakou háčkujete, zvolené přízi a použitém háčku.  Jakmile máte dostatečně velikou základní placku (a tady bych doporučila dělat ji cca o 2cm menší než si vypočítáte nebo pak budete muset v průběhu práce v úsecích mezi PRDS ubrat nějaký ten sloupek), pokračujete dál jak jsem popsala v řádku č.7.

7.ř.: (nebo vaše první bez přidávání) pokračujeme v úsecích x DS + 2 PRDS, ale musíme každý řádek o jeden sloupek posunout – do prvního PRDS předchozí řady háčkujeme DS, do druhého PRDS předchozí řady háčkujeme PRDS a druhý PRDS háčkujeme do následujícího DS předchozí řady. Obdobně se posouvají i začátky každého řádku. Pokud začnete 12 DS do mag.kroužku jako já, tak vám celý vzorek bude navazovat, akorát mezi prvním a posledním sloupkem budou vždy 3  řo a bude se tvořit šev.

Vypadá to složitě, ale jakmile pochopíte, jak se to posouvá, hravě si s tím poradíte 🙂

Následně zakončíte vámi zvoleným lemem. Já vzala o číslo menší háček a háčkovala několik řad jen KS a na poslední řádek lemu jsem použila oblíbený vzorek od Katty – KS + DS do jednoho oka, přeskočit jedno oko a dále zase KS + DS.

Tunel – slovní popis a nákres

Začínáme dvojitým pružným řetízkem v požadované délce. Já obvykle neměřím, ale vyzkouším, aby sahal na úroveň klíčních kostí. Na začátku řady vždy 3 řet. oka a každou řadu končíme pevným okem do prvního sloupku dané řady.
Vzoreček je úplně jednoduchý – základním úsekem je 8DS (dlouhé sloupky) + 2 PRDS (přední reliéfní sloupky). Dlouhých sloupků můžete dělat i míň, záleží jen na vás, jak nahusto chcete vystouplé pruhy.
Každý další řádek se háčkuje s posunem o jedno oko. Začátky řádků máte v nákresu, v podstatě je to takto – do prvního PRDS předešlé řady háčkujeme DS, do druhého PRDS předešlé řady háčkujeme PRDS a druhý PRDS děláme do následujícího DS předešlé řady. Pak vesele pokračujeme celý řádek zase 8DS (nebo míň) + 2PRDS.
Když doháčkujeme do požadované výšky, buď zakončíme a máme hotovo nebo ještě doladíme lemy.
Já obě strany ještě obháčkovala 1 řadou PDS (polodlouhé sloupky) a jednou řadou mého oblíbeného vzorku KS+DS do jednoho oka, pak oko přeskočit a zase KS + DS atd.
Ještě jednou děkuji Báře za návod a všem přeji odvahu kombinovat barvy 🙂
Bára a Katty
www.ladyart.cz

 

 

 


2 Comments found

Join the discussion and share your opinion.

  • Jana 22:42 • 19.1.2018 •

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde z Dolphin baby plést čepice a tunel na pletacím kruhu?

    • Katty 8:43 • 20.1.2018 •

      Dobrý den, to budete muset vyzkoušet, každý pletací kruh je jiný. Katty


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function esc_htmlesc_html_e() in /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-content/themes/architect/comments.php:82 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-includes/comment-template.php(1471): require() #1 /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-content/themes/architect/single.php(146): comments_template() #2 /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-includes/template-loader.php(74): include('/data/web/virtu...') #3 /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-blog-header.php(19): require_once('/data/web/virtu...') #4 /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/index.php(17): require('/data/web/virtu...') #5 {main} thrown in /data/web/virtuals/141766/virtual/www/domains/jakhackovat.cz/wp-content/themes/architect/comments.php on line 82