Příze vhodné na deky (nejen) pro děti

02.9. Katty, Články | Příze, [8]

Pěkný den milé Tvořilky..

Hádejte co bude dnes za téma ? Ne hádat nemusíte, ráda Vám to prozradím :-). Dnes se blíže zaměříme na výběr vhodného materiálu na deky, wrapy, přikrývky – jednoduše všeho pro naše nejmenší. Samozřejmě příze jsou vhodné nejen pro miminka či malé děti, ale přeci jen právě u nich, by měl být na výběr materiálu kladen největší důraz.

Jistě si po přečtení článku všimnete, že zde nezmiňuji žádné 100% akrylové příze, které jsou často námětem k tématu. I přesto, že na našem eshopu nabízíme jen ty nejlepší příze, které prochází pečlivým výběrem, si myslím, že akryl vhodný pro miminka a malé děti opravdu není i přesto, že na dotek je jemný a příjemný, pořád je to umělé vlákno. Miminka mají jinou termoregulační schopnost než my dospělí a proto volíme materiály, které jsou prodyšné.

Článek je odrazem mých zkušeností s těmito materiály a má sloužit pouze jako přehled a doporučení pro vás :-)…

Odkud tedy  začít? Základem by bezesporu měla být příze z čistě přírodních materiálů nebo alespoň s jejich velkým podílem. Přírodní materiály obecně mají zcela jinou prodyšnost než umělá vlákna, stejně tak termoregulační vlastnosti jsou jiné. To neznamená, že deky z těchto materiálů tvořit nemůžete, jen je potřeba s tímto faktem  jednoduše počítat.

Později pak budu zmiňovat i ne – přírodní materiály, které jsou na deky vhodné, nicméně jsou tyto příze natolik příjemné, že by byla škoda je nezmínit, jaký materiál nakonec vyberete bude stejně na vás :-).

V každém případě volíme materiál příjemný to asi zdůrazňovat nemusím 🙂 nezapomínejme na to, že dětská pokožka je podstatně jemnější než ta naše, takže opravdu žádné vrzavé, nepříjemné, nedej bože kousavé materiály vybírat nebudeme ano ?:-).

A jelikož je těch materiálů opravdu celá řada, pokusím se vám je nyní i se stručným popisem přiblížit. Článek jsem pro přehlednost rozdělila dle ročních období.

Celoroční – příze vhodné pro všechny roční období

Z příze Estiva  

( více o této přízi najdete zde )

Bude vaše deka lehoučká, jemná a příjemná na dotek s antibakteriálním vlastnostmi. Silou patří k slabším přízím, orientačně na háček či jehlice 3 – 3,5 mm a je v lehce matném provedení.

Je opravdu lehoučká, takže je vhodná i pro miminka na celoroční lehké deky, samozřejmě i do letních dnů, jemný wrap na focení miminek, deky do kočárku i do postýlek. Příze má velký návin a výběr barev je také krásný…Tedy s chutí do toho :-).

Spotřeba příze Estiva na deku do kočárku 80 x 80 cm cca 3 klubka.

Z příze Deluxe bamboo 

60% bambus, 40% bavlna

( více o této přízi najdete zde )

Bude vaše deka pro celoroční použití, velmi jemná, s mírným leskem. Opět díky vysokému podílu bambusu je vhodná pro miminka i malé děti. Antibakteriální vlastnosti platí i u této příze. Příze je mírně lesklá a v úpletu je oproti Estivě těžší. Použít můžete háček cca 4,5 mm.

Celoroční, odolná deka, vhodná do kočárku, postýlky, jako hrací deka i na focení miminek…to vše umí deluxe bamboo.

Spotřeba příze Deluxe bamboo na deku do kočárku 80 x 80 cm cca 5 klubek.

 

Z přízí Malabrigo 

U ručně barvených doporučuji použít spíše jehlice, úplet je měkčí, splývavý a lépe vyniknou barvy. Samozřejmě pokud plést neumíte nebo se vám do toho nechce 🙂 můžete použít i háček, ale je potřeba dovolit přízi aby se nadechla, tedy volíme větší háček a volné zápěstí.

Všechny uvedené příze malabrigo jsou složením 100% merino vlna nejvyšší kvality.

( více o přízích Malabrigo najdete zde )

Bude vaše deka jemná, nadýchaní, zcela funkční a celoroční, vůbec se nebojte merino vlny, která pocitově působí jako hřejivý materiál, je opravdu vhodná i do parného léta. Má výborně termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Odvádí vlhkost, má UV faktor, pohlcuje pachy a je samočistící, tzn. není třeba ji prát tak často jako jiné materiály. Deky a obecně úplety z těchto materiálů zaručuji komfort při používání, nepřehřívá, je prodyšná…

Z přízí Malabrigo doporučuji na deky

Arroyo – jehlice cca 6 – 7 mm, spotřeba na deku do kočárku 80 x 80 cm 2 klubka.

Rios – jehlice cca 8 mm, spotřeba na deku do kočárku 80 x 80 cm 3 klubka

Mechita – jehlice cca 5 – 6mm, 1 – 2 klubka

háčkovaný šátek,návod,postup, háčkování pro začátečníky

Háčkovaný šátek příze Malabrigo Lace, háček 5,5 mm pro plnější úplet volíme háček menší.

Vhodná je i super tenká malabrigo lace – jehlice 3,5 mm, která jako jediná je průsvitná, velmi lehká a vhodná na tenké deky, wrapy na focení miminek ap. Spotřeba na deku do kočárku 80 x 80 cm 2 klubka.

 

 

Jaro, podzim, zima – příze vhodné pro všechna roční období mimo léta.

Pro tato období můžete použít i příze z úvodu článku – tedy celoroční.

Z příze Perlina

50% bavlna, 50% akryl

( více o této přízi najdete zde )

Příze Perlina v této kategorii rozhodně vévodí především díky své úžasné jemnosti..není co dodat tak to je :-).

Můžete jak plést tak háčkovat a vždy bude vaše deka dokonalá.

Celoroční kromě parného léta. Mírně lesklá, velmi příjemná, se širokou škálou barev. Opět vhodná na mimi deky do kočárku, postýlek i na focení. Příze Perlina je velmi příjemná, ač obsahuje akryl není na dotek nikterak patrný. Příze je volně seskaná = nemá pevný zákrut.

Spotřeba příze Perlina na deku do kočárku 80 x 80 cm cca 4 klubka.

Z příze Duhové Klubko

Bude vaše deka velmi efektní, neokoukaná a doporučuji tuto přízi i na focení miminek, jemné deky do kočárku a to především na teplé jaro, mírný podzim. Příze je lehoučká a příjemná. Díky barevným přechodům bude nepřehlédnutelná.

 

Spotřeba příze Duhové klubko na deku do kočárku 80 x 80 cm jedno klubko o návinu 750 m.

 

Z příze Kateřina, Kateřina plus, Katja 

 

 

Všechny tyto příze mají velmi podobné složení i návin, proto jsou vhodné pro kombinování. Směs bavlny a akrylu dodává přízí vysokou odolnost, pevnost a přitom stále dostatečnou jemnost, která za použití jehlic je ještě o poznání vyšší.

Deky jsou pak středně silné, vhodné jak do kočárku, postýlek tak i  na hrací deky. Samozřejmě z nich můžete vytvořit i přehozy na postel, deku pro větší děti, babičku,  přehoz na křeslo atd. Více o této přízi najdete zde

Spotřeba příze Kateřina, Kateřina plus nebo Katja na deku do kočárku 80 x 80 cm cca 8 – 9 klubek.

Z příze Jeans / Gina

55% bavlna, 45% polyakryl

Zde doporučuji volit spíše jehlice než háček, příze je díky tomu opravdu o poznání jemnější a poddajná. Moje zkušenost je taková, že za použití háčku působí úplet hruběji a to je škoda. Nicméně pokud nevládnete jehlicím a příze Gina vás oslovila, vykouzlíte z ní pěkné přehozy na postel, cestovní či piknikové deky, hrací deky.

Spotřeba příze Gina na deku do kočárku 80 x 80 cm cca 6 klubek.

Z příze Alize Softy, Daja, Rachel

Vytvoříte deky na chladný podzim a zimu – určitě je nevolíme na jaro a léto.  Znovu připomínám, že se jedná o příze z umělých vláken, která mají horší prodyšnost než-li materiály přírodní. Nicméně jsou příze velmi příjemné.

Příze není možné mezi sebou kombinovat, složení mají sice stejné, ale jsou jinak silné.

Všechny jsou efektní – chlupatkové, jemné a velmi příjemné.

Vhodná na efektní deky, doporučila bych je klidně i na focení miminek, deky do kočárku i postýlek. Nekoušou, nevržou. Kdo má tedy rád chlupatkový vzhled přijde si zde na své :-).

Spotřeba příze Alize softy na deku do kočárku 80 x 80 cm  cca 5 klubek.

Spotřeba příze Daja na deku do kočárku 80 x 80 cm  cca 5 – 6 klubek.

Spotřeba příze Rachel  na deku do kočárku 80 x 80 cm  cca 3 – 4 klubka.

 

Z příze Dolphin baby

Vytvoříte deky na velmi chladný podzim a zimu – určitě je nevolíme na jaro a léto!  Znovu připomínám, že se jedná o přízi z umělých vláken, která mají horší prodyšnost než-li materiály přírodní. Nicméně je příze velmi příjemná.

Vhodná na efektní, nadýchané, heboučké deky, do kočárku, postýlky, klidně i na focení miminek i pro větší děti.

Spotřeba příze Dolphin baby na deku do kočárku 80 x 80 cm  cca 4 – 5 klubek.

Jaro, léto, mírný podzim

Pro tato období můžete použít i příze z úvodu článku – tedy celoroční.

Z příze Alize Bella, Alize Bella Batik, Denim

100% bavlněné příze bez mercerace

( více o přízi Denim zde )

Bude vaše deka, jemná, prodyšná a savá, vhodná především na teplé jaro a léto. Kombinovat můžete jednobarevnou a melírovanou variantu. Denim není možné kombinovat s alize bella, mají stejné složení, ale jinou sílu. Bavlna sama o sobě příliš nehřeje, tedy není vhodná na zimní  či velmi chladné podzimní období.

Deky z těchto přízí jsou příjemné, vhodné na běžné používání jak do kočárku tak do postýlek. Ideální na cestovní deku, která je vždy po ruce :-).

Ač jsem se snažila o stručný článek, téma je natolik obsáhlé, že to jinak nešlo, věřím, že vám informace pomohou při výběru toho správného materiálu. A já se budu těšit na ukázky vaši tvorby.

Děkuji všem našim zákaznicím, které poskytly své fotografie pro náš blog.

Přeji vám krásné tvoření.

Katty

www.ladyart.cz

 

 

 

 

 

 

 


8 komentářů

Join the discussion and share your opinion.

 • Magda 12:03 • 28.8.2018 • Odpovědět

  Na stránce http://jakhackovat.cz/prize-vhodne-na-deky-nejen-pro-deti/ hned první fotografie pod Duhovým klubkem, miminko v růžovošedé šále. Děkuji!

  • Katty 12:41 • 28.8.2018 • Odpovědět

   Aha zmátl mě váš komentář ohledně šály - tam totiž miminko v žádné šále není :-) je to wrap - jak je uvedeno v popisu - a vzorek nevím, nejsme autorkou - ta je uvedena přímo na fotografii - předpokládám že to bude skupinka DS a řet. oka - možná do spirály - nemám jak posoudit nevidím práci rozloženou.

 • Magda 9:38 • 28.8.2018 • Odpovědět

  Dobrý den, mohla bych se zeptat, o jaký vzorek se jedná na první fotografii pod duhovým klubkem, kde je růžovošedá šála? Předem moc děkuji.

  • Katty 10:26 • 28.8.2018 • Odpovědět

   Dobrý den bohužel nevím , který model myslíte.

 • Šárka Horáčková 20:47 • 16.8.2018 • Odpovědět

  Pěkný večer,z čisté nostalgie bych ráda vyrobila háčkovanou deku k televizi z jednotlivých čtverečků, rozměru 200x150-160 cca , můžu poprosit o radu jakou přízi zvolit ,aby deka byla měkká na omak ,ale zároveň,aby vynikl vzor čtverečků ? Děkuji za Váš .

  • Katty 8:41 • 17.8.2018 • Odpovědět

   Dobrý den - těch možností je poměrně dost, ale jako top přízí po všech stránkách - spotřeby, příjemnosti, údržby považuji přízi Perlina http://ladyart.cz/prize/perlina čtverce určitě vyniknou - navíc záleží pouze na vás jaké barvy a jaký motiv ve čtverci zvolíte...ať se dílo daří ...Katty

 • Denisa Štíplová 8:08 • 20.6.2018 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych zkusit decku z duhoveho klubka. Píšete spotřebu 750m klubko na velikost dečky 80x80.... Chtěla bych drlat vrlmi jednoduchý vzorek z pds nebo ds a mezitím ro která by tvořila jednotlivá srdíčka na celé decce...myslíte že bude 750m stačit? Děkuji

  • Katty 8:15 • 20.6.2018 • Odpovědět

   Dobrý den, bohužel netuším o jaký vzorek se jedná - pokud není náročný na spotřebu pak by to vyjít mělo. Ale spotřeba je opravdu vždy jen orientační a nejde ji nikdy odhadnout na metr přesně. Katty.