Pro Milovnice Šátků..

02.1. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, pro milovnice šátků jsem si dnes připravila návod na šátek, který už nějakou dobu sama nosím a protože je prostě skvělý, řekla jsem si, že by byla škoda se o něj s vámi nepodělit.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tentokrát je vzorek trochu náročnější, ale opravdu jen trošku, ale ničeho se nebojte, opět zde platí háčkovat s radostí a nehledat v tom žádné záludnosti:-)

Použila jsem 200g příze Everyday , můžete použít její alternativu v melírovaném provedení Everyday Rengarenk nebo alternativu v tweedovém provedení Everyday new tweed , háček velikost 7mm.

I když je příze původně na menší háček, u šátku je více než vhodné použít háček větší, velikost háčku vybírejte vždy dle sebe, každý jinak utahuje a má svůj styl háčkování a ten je třeba respektovat.

Šátek v mém podání je opravdu obrovský ..nejdelší strana měří 230cm, a od špičky po střed měří 85cm.

Velmi ráda  jej nosím jako nadýchaný tunel v zimě i jako přehoz – pléd na jaře či na podzim, sepnutý sponou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jdeme na to 🙂

Postup – neděste se nákresu, nakonec uvidíte, že je to lehčí než se zdá:-), ve vzorečku máme polodlouhý sloupek, dlouhý sloupek a 2x nahozený dlouhý sloupek – u něj zdůrazňuji,že je potřeba jej skutečně neutahovat  jinak bude stažený a nebude vypadat  pěkně, tedy  pěkně volné zápěstí..

Lícové řady jsou háčkovány vždy  lanovým vzorem, rubové řady háčkujeme pouze PDS – polodlouhý sloupek. Na začátku každé řady háčkuje vždy 3 řet.oka jako náhradu sloupku a to i v řadě, kde máme PDS. Princip rozšiřování šátku je v přidávání sloupku na konci i začátku každé řady.

1.řada – magický kroužek

2.řada – zelená – do magického kroužku háčkujeme 3 řet.oka jako náhrada sloupku +5 DS. Magický kroužek stáhneme a uděláme uzlík, jinak se nám práce povolí.Práci otočíme.

3.řada – červená – 3 řet.oka jako náhrada sloupku, dále háčkujeme hned ke kraji (pod první sloupek) 2 PDS, dále do každého sloupku po jednom PDS,  na konci řady pod řet.oka z předchozí řady 3PDS. Práci otočíme.

4.řada – výjimečně je tato řada vybarvena dvěma barvami pro větší přehlednost. 3 řet.oka jako náhrada sloupku, dále háčkujeme hned ke kraji (pod první sloupek) 2 DS, NYNÍ PŘIJDE ZMIŇOVANÝ ZÁDRHEL 🙂 odpočítáme si 3 sloupky a do 4.sloupku háčkujeme zobrazen černě DDS  ( 2x nahozený dlouhý sloupek ) opět připomínám, že háčkujeme volně, neutahujeme. A pokračujeme 3 DS, které jsme přeskočily, zobrazeny zeleně, háčkujeme tak, že se vracíme v prací zpět do sloupků, které jsme při háčkování DDS vynechaly. Dále opět odpočítáme 3 sloupky a do 4.sloupku háčkujeme opět zobrazen černě DDS,  pokračujeme 3 DS, které jsme přeskočily, zobrazeny zeleně, háčkujeme tak, že se vracíme v prací zpět do sloupků, které jsme při háčkování DDS vynechaly, řadu končíme 3 DS do pod řet.oka z předchozí řady.

5.řada – červeně – 3 řet.oka jako náhrada sloupku, dále 2 PDS hned ke kraji, dále do každého sloupku jeden PDS, řadu končíme 3PDS pod řet.oka z předchozí řady.

6.řada – 3 řet.oka jako náhrada sloupku, dále dále 2 DS hned ke kraji, odpočítáme si 3 sloupky a do 4.sloupku háčkujeme zobrazen černě DDS,  pokračujeme 3 DS, které jsme přeskočily, zobrazeny zeleně, háčkujeme tak, že se vracíme v prací zpět do sloupků, které jsme při háčkování DDS vynechaly, postup opakujeme až dokonce řady, končíme 3DS pod řet.oka z předchozí řady.

Princip se opakuje po celou dobu háčkování, střídá se tedy lícová řada s lanovým vzorem, rubová řada PDS.

lanovy vzor

lanový vzor

Věřím, že jste se se vzorkem statečně popraly:-)  a už se těšíte z krásného šátku.

Brzy na háčkovanou se těší Katty, www.ladyart.cz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA