Pěkný den milé Tvořilky,
dnešní povídání zaměříme na háčkování svetru. Zjistíte, že na tom není zdaleka nic tak složitého :-), i když pro mnohé je toto téma noční můrou.
Pokusím se popsat zásady, nějaké tipy a rady jak váš vysněný svetřík vytvořit. Dnes se tedy blíže podíváme na základní střih svetru, který můžete použít jak pro děti – kluky i holky, tak pro dámy. Jedná se o střih bez vypasování či rozšiřování, a i rukávy budou bez vykrojení, tedy rovné. Samozřejmě střihů existuje celá řada, ale tento základní zvládne i trpělivý začátečník a je dobré jim tedy začít.
Budeme háčkovat propínací svetr a to beze švu – sešívat budeme pouze náramenice.
Tento střih začínáme odspodu a to vždy DVOJITÝM PRUŽNÝM ŘETÍZKEM, práce za ním se následně nerozšiřuje, je stejně pružná a řetízek nikde netáhne, neřeže – tak jako tomu je v případě klasického řetízku.
Věřím, že není třeba popisovat, že délka řetízku = obvod svetru. Velikost tedy poměříme na mikince, svetříku, který našim dětem nebo nám pasuje. Není třeba ponechávat větší rezervu, jelikož i příze je přirozeně pružná. Na konci celé práce budeme ještě celý svetr lemovat a tvořit dírky na knoflíky = to znamená, že svetřík ještě o kapku zvětšíme, proto nyní skutečně tvoříme takovou velikost jakou chceme bez rezervy na lem – to ale až na závěr.
Háčkujeme vzorek, který jsme si vybraly – řadu tam a zpět, tedy uháčkujeme řadu, otočíme a opět háčkujeme zpět, stále až do výšky, kde začínají průramky = podpaží, tedy opět poměříme na oblečení.
Nyní nastává důležitá část práce, jelikož si celý svetr musíme rozdělit na části, se kterými budeme pracovat samostatně, Důležité je, že nesmíme zapomenout vynechat několik sloupků – většinou stačí 2-3 sloupky v podpaží aby jsme si pěkně vytvořily otvor na ruku a práce nikde netáhla. Nelamte si s tím příliš hlavu jednoduše rozdělíme práci, jako by to byl již hotový svetr.
Na fotografii vidíte rozdělení práce, hotové jsou dva pření díly, záda čekají na uháčkování
Tedy takto – potřebujeme zadní díl a vlastně dvě poloviny předního dílu, rozpočítáme si počet sloupků na poloviny, příklad začínaly jsme na 120 sloupků – 60 a 60 = 120, prvních 60 sloupků je zadní díl, druhých 60 bude tedy – 30 pravý přední díl, 30 levý přední díl. Potřebujeme ještě vynechat sloupky v podpaží se kterými již dále pracovat nebudeme. Počet je většinou 2- 3 sloupky, opravdu jen takto nepatrně nechceme žádnou obr díru. Pokud nevíte jak díly rozdělit bude to vypadat v našem případě takto.
HÁČKUJETE VZORKEM – i v tomto případě dodržíme vynechání několik sloupků, vzorku v podpaží.
Hotové průramky = uháčkovaný máme všechny tři díly samostatně
Odpočítáme 29 sloupků = polovina předního dílu OZNAČÍME ZNAČKOVAČEM, další 2 sloupky přeskočíme OZNAČÍME ZNAČKOVAČEM a pokračujeme v počítání zadního dílu tedy napočítáme 58 sloupků OZNAČÍME ZNAČKOVAČEM, 2 sloupky přeskočíme OZNAČÍME ZNAČKOVAČEM a pro kontrolu si dopočítáme posledních 29 sloupků = druhý přední díl. Práci si složíme tak jako by to byl již hotový svetřík a zkontrolujeme, že máme velikost kterou potřebujeme, porovnáme tedy s oblečením. Nyní je ještě možné s velikostí pracovat, pokud se vám náhodou stane, že jste velikost vyměřily špatně.
Nyní tedy máme svetr rozdělený na 3 díly, háčkovat budeme pouze na jednom díle tedy nyní na jednom z předních dílů – záleží kde jste zrovna skončily:-) háčkujeme až k značkovači, v našem případě tedy 29 sloupků práci otočíme a háčkujeme zpět opět 29 sloupků, zde se nic nemění. Háčkujeme nyní vlastně přední část svetru až k náramenici = ramenu, opět měříme dle stávajícího oblečení. Jakmile máme uháčkovanou výšku kterou potřebujeme práci na tomto díle ukončíme pevným okem. Přízi navážeme na druhé straně, V MÍSTĚ ZNAČKOVAČE tedy na druhém předním díle a pokračujeme stejným způsobem = háčkujeme celou šířku, 29 sloupků předního dílu do stejné výšky jako první díl a práci ukončíme. Naposledy navážeme přízi na zadním díle a háčkujeme opět celou šířku dílu od značkovače po značkovač tedy v našem případě 58 sloupků do stejné výšky jako oba přední díly a práci ukončíme.
Ještě jedna kompletní fotka hotových průramků
Špatně naměřená velikost jde řešit 🙂 zjistíte při rozdělení práce, že je svetřík malý? ŘEŠENÍ – označíte si práci tak, aby vám na zadním díle zůstalo tolik sloupků, které skutečně potřebujete – opět dle poměření na oblečení, tedy například místo 58 sloupků ponecháte na zadním díle 68 sloupků, na předním vám pak tedy zůstane místo původních 29 sloupků pouze 24 sloupků a co s prostorem, který vám vznikne na přední části svetru? Jednoduše jej na závěr práce olemujete, tolika řadami, aby se díly zarovnaly na velikost kterou potřebujete – je mnoho svetrů s velmi širokými lemy, není zde žádné pravidlo jak široký lem má nebo nemá být, může být 4 řady nebo 20 🙂 nebo cokoli mezi tím :-).
Druhá varianta, kdy zjistíme že svetřík bude asi větší, volíme opačný postup, tedy na zadním díle necháme potřebný počet sloupků a na předním díle vypracujeme pouze úzký lem , respektive tak abychom vytvořily dírky na knoflíky, a knoflíky našijeme hlouběji do dílu, tím celý svetřík mírně zmenšíme.
Sešijeme náramenice, nebo sháčkujeme KS nebo pevnými oky, všechny možnosti lze použít.
Hotová vestička, sešité náramenice, kousek rukávu.
Nyní máme vlastně hotovou vestičku, budeme pokračovat rukávy. Navážeme přízi v místě přeskočených sloupků v podpaží a háčkujeme ve spirále bez ukončování řad – tuto možnost lze použít i při většině vzorků, nebo samozřejmě můžete každou řadu ukončit pevným okem, počítejte s tím, že zde v závislosti na vzorku se může šev rukávu točit – vyzkoušejte varianty a která vám bude vyhovovat u té zůstaňte:-)
Dle věku, velikosti dítěte víme, zda potřebujeme rukáv zužovat, záleží i na vás zda je svetřík na tělo či volnější atd, zde platí pravidlo VŽDY UBÍRÁME sloupky ve spodní části rukávu, aby bylo ubírání co nejméně patrné, pravidlo pro ubírání v přesných číslech není, ale vždy platí že NEUBÍRÁME více sloupků v jedné řadě. UBÍRÁME vždy ob řadu! Ubírání si vzorně zapisujte, na druhém rukávu budeme pracovat stejně.
Tedy příklad. Po uháčkování první řady rukávu chci ubrat sloupky, uberu – sháčkuji ve spodní části rukávu – 1 sloupek, v další řadě neubírám, vyzkouším zda mi ubírání stačí, pokud ne a rukáv je zbytečně široký sháčkuji v další řadě opět jeden sloupek, další řadu opět bez ubírání, takto pokračuji dokud potřebuji zužovat.
POKUD HÁČKUJI VZORKEM, ubírání probíhá podobným způsobem v závislosti na vzorku, většina vzorů snese ubírání například, háčkuji vějířky z 5sloupků – v řadě ubírání uháčkuji jeden vějířek pouze ze 3 sloupku, v další řadě bez ubírání, v další ubírací řadě tyto 3 sloupky z vějířku sháčkuji – je to pouze nástin jak je možné ubírat u každého vzorku je to potřeba vyzkoušet!
Pokračuji až do požadované délky rukávu a práci ukončíme. Stejný postup opakujeme na druhém rukávu.
Kapucka – nyní vypracujeme jednoduchou kapucku, háčkujeme od jednoho kraje předního dílu, přes zadní díl na druhý přední díl až ke kraji, jednoduše řečeno celou práci olemujeme, na konci řady práci otočíme a háčkujeme zase zpět až do požadované výšky kapucky. Na vrcholku sháčkujeme a je hotová.
Nyní se dostáváme k části lemování celé práce – dle toho jak velký lem potřebujeme obháčkujeme několika řadami nejlépe PDS, celý svetr včetně kapuce, tedy opět od konce předního dílu až po konec druhého předního dílu. Dle toho jak velký lem potřebujeme nebo chceme, opět pouze řešíme dle velikosti oblečení – žadný návod není třeba. Počítáme s tím že potřebujeme ještě 1 řadu na dírky na knoflíky a jednu zcela závěrečnou lemovací řadu. Tedy v místě kde již potřebujeme vypracovat dírky si je samozřejmě rozpočítáme – na tolik kolik knoflíků na svetřík chceme, dírky se vypracují tak že v místě kde ji budeme tvořit uháčkujeme 1-2 řet.oka a 1-2 sloupky přeskočíme, počet řet. ok i přeskočených sloupků se odvíjí od síly příze i od velikosti knoflíků. které budeme používat. Dírky samozřejmě vypracujeme pouze na jedné straně svetru, druhá strana je pouze lemovaná jako doposud. Poslední lemovací řadu háčkujeme o číslo větším háčkem pouze KS, v místě knoflíkové dírky háčkujeme pod řet.oka z předchozí řady a to tolik sloupků kolik oček jsme háčkovaly.
A to je vše, dozdobíme dle vlastní fantazie..věřím, že teď už nebude svetr prostě žádný problém 🙂
Ať se dílo daří, na háčkovanou s vámi se těší Katty
www.ladyart.cz
Hana Panackova 12:16 • 9.2.2018 •
Dobry den, moc sr mi libi tento vzorek, ale nikde jsem nenasla navod na nej. Mohla by jste mi ho prosim prozradit? Dekuji moc Hanka
Katty 13:07 • 9.2.2018 •
Dobrý den - je to vzor, který se opakuje i na jiných modelech na našem blogu - krátký sloupek + dlouhý sloupek do jednoho místa, opět krátký sloupek, dlouhý sloupek do jednoho místa - opakovat.Katty