Pěkný den milé Tvořilky, aby to háčku nebylo líto, pustíme se do háčkovaného projektu a to letní tuniky či šatů, velikost si samozřejmě upravíte dle sebe.
Upravit si můžeme jak celkovou délku – (tunika, šaty) stejně tak šířku. Vybírat můžeme model bez rukávů, s krátkým i dlouhým rukávem. Výstřih lodičkový nebo mírně zakulacený – variant je opravdu mnoho.
Materiál – Příze Estiva – lehoučká, velmi příjemná s vysokým podílem bambusu, spotřeba pro velikost 128-134 cca 1,5 klubka, háček dle svého stylu háčkování a utahování, já použila háček číslo 3 a háčkuji velmi volně.
Vzorek – opět lze použít téměř jakýkoli vzdušný, děrovaný , já zvolila zdvojená véčka, střídaná s vějířky, v nákresech je několik možností jak lze vzorek obměňovat je čistě na vás zda budete háčkovat celou práci jedním vzorkem, nebo jej budete libovolně v průběhu práce střídat.
Níže máte 4 možnosti vzorků za použití véček a vějířku, lze je libovolně kombinovat.
Vzorek véčka
Vzorek Jednoduchá a zdvojená véčka
Vzorek véčka a vějířky
Vzorek, dvě řady véček a vějířky
ZAČÍNÁME
Upozornění
Háčkujeme zvlášť přední a zadní díl, který po spojení vytvoří rozparek… zadní díl by měl být zcela stejný, proto doporučuji buď tvořit oba díly zároveň, nebo si psát na kolik sloupků začínáte a kdy ubíráte.
Jako vždy začínáme dvojitým pružným řetízkem o dost větší než ve finále potřebujeme, je to proto, aby byl prostor na zúžení a vytvořil se nám pěkný téměř áčkový střih. Je zde proto důležité mít alespoň orientačně představu o tom jak dlouhá tunika bude – příklad pokud chceme tuniku pod kolena bude začátek práce o něco delší než u verze do půli stehen…nejdůležitějším faktorem pro volbu délky začátku práce je jak má být po zúžení široká – to znamená – chci přes boky a pas mít tuniku více na tělo? Nebo chci mít volnější střih po celé délce ?
Pro vaši představu – já na dětské tunice mám oproti pasu začátek práce o 6 cm větší – samozřejmě u dětí tento menší rozdíl bohatě stačí. U dámské velikosti doporučuji začátek práce cca o 20 – 30 cm cm větší, dle toho jak moc chcete mít tuniku širokou.
Opět pro vaši představu – já jsem u dětské velikosti pracovala s délkou do půli stehen a ubírala jsem v části rozparků 4 x, v místě pasu pak ještě 1x.
U dámské velikosti doporučuji volit ubírání cca každou 6+7 řadu ( ubírat budeme vždy ve dvou řadách za sebou)
V průběhu práce můžete měnit jak vzorky, tak barvy, klidně může být přední díl jednou barvou, zadní díl barvou druhou, nebo střídat v pruzích nebo háčkovat celou práci jednou barvou a pouze lemovat barvou kontrastní…je to opět je na vás.
A teď už opravdu začínáme 🙂
————————————–
Dvojitý pružný řetízek – pro přední díl ( zadní bude samozřejmě zcela totožný )
1.řada – celou řadu háčkujeme PDS nebo DS – je to na vás, na začátku řady 2řo jako náhradu sloupku v případě PDS, 3 řo v případě DS. Na konci řady práci otočíme.
2. řada – zde již budeme pokračovat dle zvoleného vzorku, já popisuji ubírání u zdvojených véček, tedy 2 DS, 2řo, 2 DS – princip ubírání platí pro všechny velmi podobně.
3 řo jako náhrada DS, do 4 tého sloupku háčkujeme VÉČKO – 2 DS, 2řo 2 DS.. OPĚT do 4 tého háčkujeme véčko = 2 DS, 2ŘO, 2 DS, POKRAČUJEME AŽ DO KONCE ŘADY, prosím vnímejte vaši práci individuálně a pokud potřebuje abyste véčko háčkovaly například do 5tého místo 4tého sloupku, tak jej tak háčkujte, končíme pak do posledního sloupku z předchozí řady DS.
3. řada – 3řo jako náhrada do véčka (tedy pod řet. oka opět véčko, tedy 2DS, 2řo, 2DS, opakujeme až do konce řady, končím DS.
Vzorek véčka – slovní popis v textu výše
POKRAČUJEME STÁLE STEJNÝM ZPŮSOBEM nebo střídáme vzorky dle libosti.
UBÍRACÍ ŘADA – jelikož je u každého ubírací řada jiná, neoznačuji ji číslem…
PRINCIP UBÍRÁNÍ – způsobů jak zužovat práci je poměrně dost, mě se dobře pracuje s ubíráním ve dvou řadách za sebou, princip ubírání, téměř u každého vzorku je že v jedné řadě uháčkuji polovinu vzorku = polovinu tím uberu, v druhé řadě uberu další polovinu = mám o jeden vzorek, véčko méně. Na obrázku níže máte vykřičníkem označenu první ubírací řadu, druhá hned následuje.
POZOR NEHÁČKUJI 3ŘO jako běžně, ale pouze 2 řo, dále háčkuji 3 DS do prvního véčka, (tím jsem ubrala polovinu prvního véčka)
pokračujeme dle vzorku véčko do véčka až do konce řady, kde do posledního véčka háčkuji opět pouze 3DS, a řadu končím PDS.
DRUHÁ UBÍRACÍ ŘADA – 3řet. oka, PŘESKOČIT 3DS z předchozí řady, rovnou do dalšího véčka, pokračujeme stále jen véčko do véčka až na konec řady, kde opět přeskočíme 3DS a končíme DS.
vzorek a ubírání – slovní popis výše
Další řady jsou tedy opět s klasickým véčkovým vzorkem NEBO VÁMI VYBRANÝM , háčkujeme opět véčko do véčka,
takto pokračujeme do požadované výšky – ta bude u každé z nás jiná záleží jen na vás jak vysoko chcete rozparek mít.
Oba díly máme stejné, ubírání po stranách je patrné z fotek.
JAKMILE máme rozparek dle našeho přání OBA DÍLY SPOJÍME.
Já háčkovala jeden díl starofialovou , druhý díl smetanovou, po spojení pokračuji smetanovou – uvádím pro přehled při studování fotek
Položíme tedy díly na sebe KS spojíme přední a zadní díl , 1řo pro lepší manipulaci a pokračujeme opět vzorkem, u mě tedy véčky. ZDE pozor abyste pracovaly již v lícové řadě – myslím, že po spojení dílů vám práce přirozeně ukáže kudy pokračovat, háčkujeme tedy na druhou stranu k místu, kde opět potřebujeme díl napojit, v předním díle tedy končíme DS a KS spojíme druhý díl , 1 řo pro lepší manipulaci a opět pokračujeme vzorkem, řadu končíme pevným okem.
Spojení dílů KS
Spojení dílů
Spojení obou dílů KS po stranách
Já potřebovala ještě v pase kousek ubrat takže jsem pokračovala ještě jednu ubírací řadu a tím jsem se „zbavila“ dlouhých sloupku, které mi zůstaly na krajích obou dílů – vy je tam můžete klidně ponechat, nebo prostě ubrat, tím že DS jednoduše přeskočíte jak na začátku tak na boku práce..tím pádem nám pak navazuje vzorek véček rovnou jeden na druhý – postup ubírání DS je na nákresu níže.
Ubírání DS po spojení obou dílů
foto rozparku po obháčkování
Dále háčkujeme až do výše průramků, pokud potřebujete ještě v průběhu práce ubírat – ubírejte, postup je stejný jako doposud:-)
V místě průramků háčkujeme takto
práci si rozdělíme na poloviny díky rozparkům jsou poloviny již dány a je třeba je tedy dodržet, nyní je na nás kolik sloupků potřebujeme vynechat v místě podpaží, je důležité, aby sloupku nebylo málo a průramek nás potom neškrtil ani moc – aby nevznikl velký otvor na ruce. Orientačně uvádím, že stačí vynechat cca 2 vzorky tedy dvě véčka, pokud háčkujete jiným vzorkem pak cca 6 sloupků.
Já jsem ubírala tak, že jsem na začátku řady přešla pevnými oky přes jeden vzorek a dále pokračuji jak vzorek navazuje až na konec předního či zadního dílu (záleží kde jsme začaly) prostě a jednoduše k druhé půlce práce, tam si odpočítám taktéž jeden vzorek – ubírat budu dva, ale druhý bude zase na druhem díle a tento vzorek proste již neháčkuji , to znamená na začátku práce jsem přešla pevnými oky jeden vzorek na konci práce jsem jeden nedoháčkovala,
Pokračuji – 3řet. oka jako náhrada sloupku a práci otočit, dále háčkujeme zpět, nyní již nic neubírám, háčkuji dle potřeby výšku průramku.
Stejným způsobem pokračujeme na druhém díle.
Lodičkový výstřih se zpravidla háčkuje tak, že zadní díl je o jednu řadu vyšší zakončený zcela rovně, přední díl o jednu řadu tedy nižší než zadní díl a zakončený také zcela rovně, následně sešijeme náramenice – a to tak moc jak velký výstřih chceme, někdo chce spadený výstřih = vykukuje jedno rameno někdo více ke krku – opět je to na vás, já nakonec volila mírně vykrojený kulatý výstřih a to takto
Zadní díl háčkuji o jednu řadu delší, ukončuji oba stejným způsobem, já u tohoto vzorku zvolila plynule ubírání a to tak, že jsem uháčkovala první dva vzorky ( dvě véčka) jako doposud – u vás to muže být klidně 5 či více vzorků, jednoduše tolik jak široké náramenice potřebujete…dále jsem pokračovala jedním véčkem z PDS, aby se nepatrně výstřih snížil a celou středovou část výstřihu jsem háčkovala o pul čísla větším háčkem pouze KS až do místa u mě třetí vzorek od konce který háčkuji jako na druhé straně – tedy véčka z PDS a poslední dvě véčka klasicky z DS.
Stejný postup opakujeme i na zadním díle.
Nyní sešijeme nebo sháčkujeme náramenice.
Olemujeme rozparek a spodní lemy – já volila vějířky, je to čistě na vás. Kdo chce pokračuje s rukávy, dozdobíme dle vlastní fantazie a máme hotovo:-)
Věřím, že se vám dílo podařilo a léto může začít:-)
Na háčkovanou s vámi se těší Katty
www.ladyart.cz