
Verze bez omotání.
Pěkný den Tvořilky. Určitě všechny známe situaci, kdy začne být venku pošmourno a my z hrůzou zjistíme, že nemáme co na krk. Většinou tedy zjistíme, že nemáme obecně co na sebe:-), ale dnes oblékneme naše krčky
. Tunel můžete tvořit v dámské, pánské i dětské verzi.
Vybrala jsem velmi zajímavý tunel, který si můžete opravdu vyšperkovat dle svého přání. Vhodných přízí na tento projekt je opravdu hodně a tak záleží pouze na Vás, kterou přízi si vyberete. Níže máte vypsány hodné materiály vypsány i s orientační velikostí háčku (zde prosím vždy respektujte sůj styl háčkování a utahování). Doporučuji u háčkování velmi uvolnit zapěstí!

Verze na omotání.
Příze
Spotřeba 150 – 200g
- Arroyo, Sock (háček 5)
- Rios, Worsted (háček 8)
- Mechita (háček 6).
Použité zkratky
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
ZPRS – zadní reliéfní polosloupek
ŘO – řetízkové oko.
Postup
Tunel začínáme háčkovat z delší strany zde je tedy nutné uháčkovat správnou délku dvojitého pružného řetízku. Vzorek řetízek nepatrně stáhne, proto volte délku akorát dle vzorečku obvod hlavy x 2 + 5 – 7 cm navíc. Nebojte se pokud řetízek neodhadnete přesně, protože na konci práce budeme tvořit knoflíkové dírky, pokud by nám tedy nějaký ten cm chyběl lze nastavit několik řad až na konci práce – již bez vzorku.
Tip – prvek ZPRS zadní reliéfní polodlouhý sloupek bývá obecně pro začátečníky náročnější, v práci nám tvoří svislá oka, která opticky odděluji velké řady …pokud Vám bude tento sloupek proti mysli a prostě nepůjde, budete pokračovat opakování pouze vzorku tedy vynecháte řady s PDS a řady s ZPRS..o nic nejde, je to jen háčkování 🙂
Já jsem háčkovala pro obvod hlavy 52 cm dvojitý pružný řetízek na 104 ok ,ještě jednou opakuji, že tvoříme nyní základ delší strany tunelu, proto po uháčkování řetízku zkuste samy na sobě zda vám délka vyhovuje. Počtem ok se řídit nemusíte, naopak respektujte svůj styl háčkování a utahování a také sílu příze.
UPOZORNĚNÍ – NEZAČÍNEJTE PRÁCI KLASICKÝM řetízkem, protože není pružný a práce za ním má tendenci se rozšiřovat. I když se Vám bude zdát že dvojitý pružný řetízek je zdlouhavý, vydržte 🙂
Verze bez omotání – dvojitý pružný řetízek na obvod hlavy + 2 – 3cm navíc, více není potřeba.
Dále háčkujeme dle nákresu, komu není nákres jasný a neumí nákresy číst popíšu slovně, ale je to jen otázkou krátkého cviku, kdy se nákresy naučíte číst a usnadní vám to opravdu práci.
Dvojitý pružný řetízek nám nahrazuje tedy první řadu a v práci se jeví jako PDS, proto poslední řadu (bude uvedeno v návodu) budeme háčkována PDS.

Schéma
2. řada- 1 ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme – ano háčkujeme tedy rub a háčkujeme takto
do 2.sloupku zkraje práce háčkujeme KS, do stejného místa háčkujeme ještě DS, 1 sloupek vynechat a do 2.sloupku háčkujeme KS + DS, opět sloupek vynechat a KS + DS do jednoho místa, takto pokračujeme až na konec řady, kdy končíme do posledního sloupku opět KS + DS – 1 ŘO a práci otočíme.

KS + DS vpichujeme do jednoho místa

první řada vzorečku je hotová
3.řada – háčkujeme opět to samé a to tak že do KS z předchozí řady háčkujeme KS + DS (opět do jednoho místa), 1sloupek vynechat a opět KS + DS do jednoho místa, takto pokračujeme až dokonce řady, kdy opět končíme do posledního KS z předchozí řady KS + DS, UPOZORNĚNÍ: háčkujeme opravdu do KS, nikoli do ŘO, které nám nahrazuje sloupek.
4.řada – máme za sebou dvě řady vzorku a budeme nyní celou řadu háčkovat pouze klasický PDS, tedy 2 ŘO jako náhrada PDS a celou řadu uháčkujeme do každého sloupku jeden PDS. Kdo si není jistý počítá si počet sloupků.

Řada PDS
5.řada – pro začátečníky nyní doporučuji nádech, výdech :-)..a pokračujeme řadou ZRS (zadní reliéfní sloupek). Nejčastějším problémem u tohoto sloupku je přílišné utahování, tím pak vzniká problém v podebrání příze, ale opravdu to zkuste :-).Slovní popis – jak na zadní polodlouhý reliefní sloupek – nahodíme přízí na háček a zezadu práce podebereme celý sloupek , protáhneme přízi – na háčku máme 3 očka , nahodíme a protáhneme všemi očky najednou.

Řada reliéfních sloupků tvoří vystouplou řadu
6.řada – 1ŘO a práci otočíme, opakujeme 2.řadu!!
7.řada – 1 ŘOa práci otočíme, opakujeme 3.řadu!!
nyní máme tedy další 2 řady vzorku ..takto pokračujeme v práci do výšky kterou chceme…tedy opakujeme 2 řady vzorek , řada PDS, řada ZPRS, 2 řady vzorku …výška tunelu závisí opravdu jen na Vás, na Vašem přání a na síle příze kterou háčkujete. končíme 2 mi řadami vzorku a 1 řadu PDS.
Nyní vypracujeme knoflíkové dírky , doporučuji si vzít o číslo menší háček, háčkujeme nyní rožek práce a to takto
3 PDS do jednoho místa – abychom pěkně vytvarovaly roh, pokračujeme až do konce řady, kde opět háčkujeme
3 PDS do rožku (do jednoho místa) a končíme pevným okem
1 ŘO a práci otočíme.
Jedním pevným okem si přejdeme na začátek řady a vypracujeme dírky následovně
2 ŘO jako náhrada sloupku, dále háčkujeme 2 PDS, 1 ŘO tímto přeskočíme 1 sloupek z předchozí řady a háčkujeme 4 PDS. Opět 1 ŘO přeskočit 1 sloupek a 4 PDS
Systém dírek háčkujeme až do konce práce….jsme na konci řady …

Knoflíkové dírky
1 ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme a KS olemujeme celou řadu s dírkami, v místě kde jsou ŘO háčkujeme pod něj. Na konci řady dodržíme 3 KS do rožku, vyměníme háček za původní, tedy větší velikost a KS obháčkujeme celou delší stranu tunelu. Nezapomeneme na 3 KS v rozích …
Doháčkujeme na konec řady vyměníme za menší háček a PDS háčkujeme podélnou řadu, na konci řady 2 ŘO jako náhrada, práco otočíme a zpět PDS celou řadu.
Na konci řady 1 ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme a větším háčkem háčkujeme KS. Na konci řady do rožku opět 3 KS a celou dlouho stranu naposledy olemujeme KS a práci ukončíme…
Přišijeme knoflíky a máme hotovo.
Věřím, že se Vám tunely povedly a pokud se budete o fotky chtít podělit, budeme rádi.
Na brzkou háčkovanou, Katty