Tunel na knoflíky

29.10. Katty, Návody, [0]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Verze bez omotání.

Pěkný den Tvořilky. Určitě všechny známe situaci, kdy začne být venku pošmourno a my z hrůzou zjistíme, že nemáme co na krk. Většinou tedy zjistíme, že nemáme obecně co na sebe:-),  ale dnes oblékneme naše krčky :-). Tunel můžete tvořit v dámské, pánské i dětské verzi.

Vybrala jsem velmi zajímavý tunel, který si můžete opravdu vyšperkovat dle svého přání. Vhodných přízí na tento projekt je opravdu hodně a tak záleží pouze na Vás, kterou přízi si vyberete. Níže máte vypsány hodné materiály vypsány i s orientační velikostí háčku (zde prosím vždy respektujte sůj styl háčkování a utahování). Doporučuji u háčkování velmi uvolnit zapěstí!

tunel, háčkovaný, návod zdarma

Verze na omotání.

Příze 
Spotřeba 150 – 200g
  • Arroyo, Sock (háček 5)
  • Rios, Worsted (háček 8)
  • Mechita (háček 6).
Použité zkratky
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
ZPRS – zadní reliéfní polosloupek
ŘO – řetízkové oko.

Postup

Tunel začínáme háčkovat z delší strany zde je tedy nutné uháčkovat správnou délku dvojitého pružného řetízku.  Vzorek řetízek nepatrně stáhne, proto volte délku akorát dle vzorečku obvod hlavy x 2 + 5 – 7 cm navíc. Nebojte se pokud  řetízek neodhadnete přesně, protože na konci práce budeme tvořit knoflíkové dírky, pokud  by nám tedy nějaký ten cm chyběl lze nastavit několik řad až na konci práce – již bez vzorku.
Tip – prvek ZPRS  zadní reliéfní polodlouhý sloupek bývá obecně pro začátečníky náročnější, v práci nám tvoří  svislá oka, která opticky odděluji velké řady …pokud Vám bude tento sloupek proti mysli a prostě  nepůjde, budete pokračovat opakování pouze vzorku  tedy vynecháte řady s PDS a řady s ZPRS..o nic nejde, je to jen háčkování 🙂
Já  jsem háčkovala pro obvod hlavy 52 cm  dvojitý pružný řetízek na  104 ok ,ještě jednou opakuji, že tvoříme nyní základ delší strany tunelu, proto po uháčkování řetízku zkuste samy na sobě zda vám délka vyhovuje. Počtem ok se řídit nemusíte, naopak respektujte svůj styl háčkování a utahování a také sílu příze.
UPOZORNĚNÍ – NEZAČÍNEJTE PRÁCI KLASICKÝM řetízkem, protože není pružný a práce za ním má tendenci se rozšiřovat. I když se Vám bude zdát že dvojitý pružný řetízek je zdlouhavý, vydržte 🙂
Verze bez omotání  – dvojitý pružný řetízek na obvod hlavy + 2 – 3cm navíc, více není potřeba.
Dále háčkujeme dle nákresu, komu není nákres jasný a neumí nákresy  číst popíšu slovně, ale je to jen otázkou krátkého cviku, kdy se nákresy naučíte číst a usnadní vám to opravdu práci.
Dvojitý  pružný  řetízek  nám nahrazuje tedy první  řadu a v práci se jeví jako PDS, proto  poslední řadu (bude uvedeno v návodu) budeme háčkována PDS.
Schéma

Schéma

2. řada- 1 ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme – ano háčkujeme tedy rub a háčkujeme takto
do 2.sloupku zkraje práce háčkujeme KS, do stejného místa háčkujeme ještě DS,  1 sloupek vynechat a do 2.sloupku háčkujeme KS + DS, opět  sloupek vynechat a KS + DS  do jednoho místa, takto pokračujeme až na konec řady, kdy končíme do posledního sloupku opět KS + DS  – 1 ŘO a práci otočíme.
Detail vzorku

KS + DS vpichujeme do jednoho místa

první řada vzorečku

první řada vzorečku je hotová

 

3.řada – háčkujeme opět to samé a to tak že do KS z předchozí řady háčkujeme KS + DS (opět do jednoho místa), 1sloupek vynechat a opět KS + DS do jednoho místa, takto pokračujeme až dokonce  řady, kdy opět končíme do posledního KS z předchozí řady KS + DS, UPOZORNĚNÍ: háčkujeme opravdu do KS, nikoli do ŘO, které nám nahrazuje sloupek.
 4.řada –  máme za sebou dvě řady vzorku a budeme nyní celou řadu háčkovat pouze klasický PDS, tedy 2 ŘO jako náhrada PDS a celou řadu uháčkujeme do každého sloupku jeden PDS. Kdo si není jistý počítá si počet sloupků.
Řada PDS

Řada PDS

5.řada – pro začátečníky nyní doporučuji nádech, výdech :-)..a  pokračujeme řadou ZRS (zadní reliéfní sloupek). Nejčastějším problémem u tohoto sloupku je přílišné utahování, tím pak vzniká problém v podebrání příze, ale opravdu  to zkuste :-).Slovní popis – jak na zadní polodlouhý reliefní sloupek – nahodíme přízí na háček a zezadu práce podebereme celý sloupek , protáhneme přízi – na háčku máme 3 očka , nahodíme a protáhneme všemi očky najednou.
Řada reliéfních sloupků tvoří vystouplou řadu

Řada reliéfních sloupků tvoří vystouplou řadu

6.řada – 1ŘO a práci otočíme, opakujeme 2.řadu!!
7.řada – 1 ŘOa práci otočíme, opakujeme 3.řadu!!
nyní máme tedy další 2 řady  vzorku ..takto pokračujeme  v práci do výšky  kterou  chceme…tedy  opakujeme  2  řady  vzorek , řada PDS, řada ZPRS, 2 řady  vzorku …výška  tunelu  závisí opravdu jen  na Vás, na Vašem přání a na síle příze kterou háčkujete. končíme 2 mi řadami vzorku  a 1 řadu PDS.
Nyní  vypracujeme knoflíkové dírky , doporučuji si vzít o číslo menší háček, háčkujeme nyní rožek práce a to takto
3 PDS do jednoho místa – abychom pěkně vytvarovaly roh, pokračujeme až  do konce řady, kde opět háčkujeme
3 PDS do rožku (do jednoho místa) a končíme pevným okem
1 ŘO a práci otočíme.
Jedním pevným okem si přejdeme na začátek řady a vypracujeme dírky následovně
2 ŘO jako náhrada sloupku, dále  háčkujeme 2 PDS, 1 ŘO  tímto přeskočíme  1 sloupek z předchozí řady a háčkujeme 4 PDS. Opět 1 ŘO přeskočit  1 sloupek a 4 PDS
Systém dírek  háčkujeme až do konce  práce….jsme na konci řady …
Knoflíkové dírky

Knoflíkové dírky

1  ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme a KS olemujeme celou  řadu s dírkami, v místě kde jsou ŘO háčkujeme pod něj. Na konci  řady dodržíme  3 KS  do rožku,  vyměníme háček za původní, tedy větší velikost a KS obháčkujeme celou delší stranu tunelu. Nezapomeneme na  3 KS v rozích …

Doháčkujeme na konec řady vyměníme za menší háček a PDS  háčkujeme podélnou řadu, na konci řady 2 ŘO jako náhrada, práco otočíme a zpět PDS celou řadu.
Na konci  řady  1 ŘO jako náhrada sloupku, práci otočíme  a větším háčkem háčkujeme KS. Na konci řady do rožku  opět  3 KS a celou dlouho stranu  naposledy olemujeme KS a práci ukončíme…
Přišijeme knoflíky a máme hotovo.
Věřím, že se Vám tunely povedly a pokud se budete o fotky chtít podělit, budeme  rádi.
Na brzkou háčkovanou, Katty