Co Potřebuji k pletení…

04.7. Katty, Články | Postupy | Příze | Recenze | Základy, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, dnes jsem si pro vás připravila malý přehled rad a tipů ohledně pletení. ,

A vezmeme to pěkně od podlahy co říkáte 🙂

Základem je, mít  dobré jehlice – je to jako se vším. Když nemáte správné nářadí výsledek nikdy nebude takový jaký by mohl být…

Na druh jehlic, který se používal dříve – tedy šedé, drhnoucí, nebo barevné, které pouští barvu, zadrhávající se lanko – můžete opravdu zapomenout…představuji vám značku Knit Pro, která vyrábí opravdu jedny z nejlepších – pro mě nejlepší jehlice.

Jejích řady se liší pouze zvoleným materiálem – kvalita i způsob použití je u všech řad stejný ….a teď tedy podrobněji.

Vybírat můžete z ponožkových, klasických rovných jehlic, fixních nebo kruhových vyměnitelných.

Já vám nyní představím ty, které považuji za nejdůležitější.

Kruhové vyměnitelné jehlice – osobně je používám na pletení všeho – nejen kruhových věcí .

Jejich největší výhodou je, že kdykoli během práce můžete délku lanka vyměnit – jednoduše vyšroubujete krátké lanko a našroubujete dlouhé. Dále bych ráda zmínila, že tyto jehlice díky lanku – nezatěžuji vaše ruce a páteř – i když pletete například zavinovací svetr, deku – není práce těžká – oproti klasickým jehlicím, kdy celou práci máte přímo na pevné části jehlice.

Velkou předností těchto jehlic je  ohebné lanko s hladkým přechodem – odpadá tak nutnost přesouvat drhnoucí přízí …opravdu pletete plynule.

Ve vyměnitelné verzi jsem si nejvíce oblíbila jehlice Symfonie – a doporučuji je pro všechny kdo mají rádi přírodní materiály s nádechem luxusu, vyrobeny jsou  z krásného dřeva.

Jsou barevně i na dotek velmi příjemné. Mají dostatečně ostré špičky, tedy i nabírání příze je velmi pohodlné. Vybírat můžete z velikostí od 3 mm do 15 mm. Nabízíme tyto jehlice samostatně i v sadách – záleží pouze na Vás.

Pro milovnice „klasiky“ nabízíme řadu Zing – její velkou výhodou je barevné odlišení každé velikosti jehlic. Na dotek jsou příjemné a hladké. Opět s dostatečně ostrou špičkou.

Vybírat můžete z velikostí od 3 mm do 8 mm. Jehlice nabízíme samostatně i v sadách.

Pro všechny druhy vyměnitelných jehlic můžete používat stejné lanko.  A opět můžete vybírat z několika délek od 40 cm do 150 cm.

Specialitou, kterou také nabízíme jsou pak kovové spojky, které slouží ke spojení dvou lanek – tím si pracovní prostor dle potřeby zvětšíte.

Fixní kruhové jehlice – tuto verzi jehlic – kdy tedy lanko je pevně spojeno s jehlicemi a není možné jej libovolně měnit – nabízíme pouze ve velikostech, které nejsou výrobcem dodávány ve vyměnitelné verzi – jiný důvod pro použití fixních jehlic v podstatě není.

Trochu jiná kategorie jsou pak zkrácené jehlice, tedy opět ve fixní verzi – nabízíme ji ve variantě Nova metal – tedy nebarvený hliník – a doporučuji je především na pletení čepic, rukavic, rukávů – prostě projektů kde je málo materiálu.

Zde pouze platí – že někomu vyhovuje pletení na ponožkových jehlicích – někomu na zkrácených a je potřeba si to vyzkoušet – stejného výsledku pak docílíte oběma způsoby. tyto jehlice jsou pak označeny číslem 25 za lomítkem – je to zkrácená verze a například svetr bych na nich opravdu nepletla 🙂

Další vychytávkou pro pletařky jsou bezesporu značkovače – usnadňují nám práci při pletení – nemusíme tolik počítat. Využívám značkovače jak u pletení šátků, svetrů, vlastně všude tam kde je vzorek nebo postup malinko složitější a chci si práci usnadnit – počítat každou řadu přesný počet ok je opravdu zbytečné. Značkovače máme v nabídce 3 druhy. Všechny jsou vhodné na pletení. A kromě kruhových i na háčkování.

Zavírací značkovače – jsou vlastně plastové zavírací špendlíky – výhodou je že nejsou ani měkké ani tvrdé – tak akorát a nepraskají.

Otevřené značkovače – vypadají trochu jako háček a při práci je nemusíte zavírat – stačí jen navléct na přízi.

Nabízíme je ve verzi kdy je v balení jedna velikost od značky Knit pro, nebo více velikostí od značky Pony.

 

Kruhové značkovače – nejdou ani zavřít ani otevřít – jsou to jednoduše kroužky, proto není vhodné použití při háčkování.

Další pomůckou jsou speciální plastové i kovové jehly s velkým ouškem na sešívání pleteniny nebo zapravení konce příze.

Jehly nabízíme ve verzi

++ 4 kusy v balení zahnutých jehel. 

++ 1 kus – plastové jehly bez zahnuté špičky.

++ 2 kusy v balení kovových jehel.

Další pomůckou pro pletařky jsou měřidla jehlic – jednoduše tak zjistíte velikost jehlic – pokud vám původní značení po čase zmizí.

 

Firma Knit Pro doladila pletení k dokonalosti právě maličkostmi – další z nich je ochranné pouzdro na kruhové jehlice  v sadě jsou vždy 3 kusy – slouží k bezpečnému převozu jehel – třeba když vyrazíte na dovolenou..a samozřejmě, že jehlice bereme vždy sebou, že 🙂

Pomůcka pro pletení více barvami najednou – jedná se o plastové šablonky, na které si příze odmotáte – nikde se nezacuchají.

Vypínací špendlíky – dříve či později – každá pletařka zjistí, že po vypnutí je pletenina opravdu o něčem jiném. Doporučuji vypínat především přírodní materiály – dodá to opravdu zcela jiný efekt i obyčejnému šátku. Více informací o vypínání najdete přímo na našem blogu v sekci postupy.

Pro milovnice pletení mohu vřele doporučit pokročilejší systém vypínání a to v podobě vypínacích drátů – v sadě najdete špendlíky, pevné i flexi dráty, které zajistí rovnoměrné vypnutí bez vlnek.

Přeji všem pohodové pletení a radost z vychytávek, které nám při práci pomůžou…

Katty

www.ladyart.cz