Duhová Zima..

07.1. Katty, Návody, [0]

Pěkné sobotní ráno, milé Tvořilky.

Mám pocit, že v zimě všichni chodí pouze ve tmavých barvách šedá, černá, občas hnědá. Letos jsem se rozhodla tvořit věci do našeho šatníku ve veselých barvách , ať máme i zimu krásně duhovou, veselou.

Čepulka, ke které přibude ještě tunel, je velmi jednoduchá, vzoreček lahodí duhovému provedení a tak se do toho můžeme pustit:-)

Použila jsem akrylovou přízi Pryia, háček velikost 5,5mm. Upozorňuji, že utahuji velmi málo, proto si mohu dovolit háčkovat menšími číslem háčku, vy prosím přihlédněte ke svému stylu háčkování, vyzkoušejte si jaké číslo háčku tvoří měkký úplet. Jak opakuji v každém návodu tvoříme hebkou, příjemnou záležitost, nikoli  tuhé neprodyšné helmy. Tedy i zde platí uvolnit zápěstí a nehledat v návodu žádné záludnosti , žádné tam totiž nejsou:-).

TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY

Základní placka čepičky – zde bývá pro začátečníky největší zádrhel, jak vlastně zjistit velikost placky, kterou máme háčkovat. Doporučuji brát každou přízi jako materiál, který potřebuje to své, ze všech materiálů nelze dělat stejnou základní placku dle jednoho postupu. Pokusím se Vám napsat pár tipů a vy si vyberte, který oslovuje právě vás.

  1. Základní placku můžete tvořit dle vzorečku “ obvod hlavy děleno 3,14 = výsledné číslo je průměr placky, který máme háčkovat. Například pro obvod hlavy 50 cm, počítáme 50 : 3,14 = 15,9 cm. Mě osobně díky volnému háčkování vychází, že musím dělat základní placku o 2 cm menší než je výsledek. Nebojte nějaký mm se v placce úplně ztratí. Tím, že každá příze reaguje trochu jinak,  je vzoreček stejně pouze orientační.
  2. Háčkovat můžete dle čepice, kterou máte doma a její velikost vám vyhovuje. Postup je velmi jednoduchý a nemusíme se trápit žádným vzorečkem. Uháčkujeme základní placku určitě velikosti , přeložíme ji a přiložíme na čepici. Placka nesmí přesahovat ani být mnohem menší, prostě akorát dle vaši čepice. Tento způsob je jednoduchý a máte jistotu, že vám čepička vyjde ve velikosti jakou potřebujete.

Postup 

Háčkovala jsem pro obvod hlavy 52 cm, opět upozorňuji, že háčkuji volně, návod berte prosím orientačně co se týká počtu řad, ve kterých přidáváme a respektujte svůj styl háčkování.

 

  1. řada – do MK háčkujeme 12 PDS, ukončíme pevným okem.
  2. řada – 2 řet. oka jako náhrada sloupku, dále rozháčkujeme každý sloupek, to znamená,že háčkujeme 2 PDS, do jednoho místa, ukončíme pevným okem.
  3. řada – 2 řet. oka jako náhrada sloupku rozháčkujeme každý 2.sloupek, tedy háčkujeme 2 PDS do každého druhého sloupku, (do každého prvního háčkujeme pouze jeden sloupek.)

V přidávání pokračujeme ve stejném principu, tedy v další řadě rozháčkujeme každý 3. sloupek, v další řadě rozháčkujeme každý 4. sloupek, atd… až do velikosti základní placky, kterou potřebujeme. Zdůrazňuji, že je naprosto nepodstatné, kolik sloupků rozháčkujeme, důležité je, aby se nám placka nekroutila, nestáčela nebo netvořila varhánky, prostě po každé řadě, si placku položte na rovnou plochu a placka  musí být rovná. Velmi často přidávám zcela nepravidelně, chápu, že pro začátečníka tento krok může být obtížný, ale uvidíte samy, že vám to dodá velkou svobodu při tvoření a když budete vnímat co příze potřebuje, nebude problém si návod upravit…

4. řada – respektive první řada po dokončení základní placky – zde začínáme háčkovat vzorek, který z našeho blogu již znáte. 1 řet. oko jako náhrada KS, do stejného místa (pokud se vám nedaří stejné místo najít háčkujte co nejblíže) DS. 1 sloupek vynechat a háčkujeme KS + DS do jednoho místa, opět 1 sloupek vynechat a opět KS + DS do jednoho místa, pokračujeme až na konec řady. Vůbec se netrapte tím , pokud máte jiný počet ok než dělitelný 2, protože jeden sloupek se opravdu ztratí, řadu ukončujeme pevným okem do 1 řet. oka na začátku práce.

5. řada – 1 řet.oko jako náhrada KS + DS nejblíže, dále  háčkujeme  vždy  do KS z předchozí řady KS + DS, pořád až dokonce řady, kde opět končíme pevným okem.

Dále pokračujeme do výšky, kterou chceme, poslední řadu háčkujeme pouze KS DO každého sloupku.

Krásnou duhovou zimu a brzy na háčkovanou s vámi se těší Katty

www.ladyart.cz