Háčkovaná Letní Tunika

20.4. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, aby to háčku nebylo líto, pustíme se do háčkovaného projektu  a to letní tuniky či šatů, velikost  si samozřejmě upravíte  dle sebe.

Upravit si můžeme jak celkovou délku – (tunika, šaty) stejně tak šířku. Vybírat můžeme model bez rukávů, s krátkým i dlouhým rukávem. Výstřih lodičkový nebo mírně zakulacený – variant je opravdu mnoho.

Materiál – Příze Estiva – lehoučká, velmi příjemná s vysokým podílem bambusu,  spotřeba pro velikost 128-134 cca 1,5 klubka, háček dle  svého stylu háčkování a utahování, já použila háček číslo 3 a háčkuji velmi volně.

Vzorek – opět lze použít téměř jakýkoli vzdušný, děrovaný , já zvolila zdvojená véčka, střídaná s vějířky,  v nákresech je  několik možností jak lze vzorek obměňovat je čistě na vás zda budete háčkovat celou práci jedním vzorkem, nebo jej budete libovolně v průběhu práce střídat.
Níže máte 4 možnosti  vzorků za použití véček a vějířku, lze je libovolně kombinovat.
Vzorek véčka

Vzorek véčka

Vzorek Jednoduchá a zdvojená véčka

Vzorek Jednoduchá a zdvojená véčka

Vzorek véčka a vějířky

Vzorek véčka a vějířky

Vzorek, dvě řady véček a vějířky

Vzorek, dvě řady véček a vějířky

ZAČÍNÁME

Upozornění

Háčkujeme  zvlášť přední a zadní díl, který po spojení vytvoří rozparek… zadní díl by měl být  zcela stejný, proto doporučuji buď  tvořit  oba díly  zároveň, nebo si psát  na kolik sloupků začínáte a kdy ubíráte.

Jako vždy začínáme dvojitým pružným řetízkem  o dost větší než ve finále potřebujeme, je to proto, aby byl prostor na zúžení a vytvořil se nám pěkný téměř áčkový střih. Je zde proto důležité mít alespoň orientačně představu o tom jak dlouhá tunika bude – příklad pokud  chceme  tuniku pod kolena  bude začátek práce o něco delší než u verze do půli stehen…nejdůležitějším faktorem pro volbu délky začátku práce je jak má být po zúžení široká – to znamená – chci přes boky a  pas mít  tuniku více na tělo? Nebo chci mít volnější střih po celé délce ?

Pro vaši představu – já na dětské tunice mám oproti pasu začátek práce o  6 cm větší – samozřejmě u dětí tento menší rozdíl bohatě stačí. U dámské velikosti doporučuji začátek práce cca o 20 – 30 cm cm větší, dle toho jak moc  chcete mít tuniku širokou.
Opět pro vaši představu – já jsem u dětské velikosti pracovala s délkou do půli stehen a ubírala jsem  v části rozparků 4 x, v místě pasu pak ještě 1x.
U dámské velikosti doporučuji volit ubírání cca každou 6+7 řadu ( ubírat budeme  vždy ve dvou řadách za sebou)
V průběhu práce můžete měnit jak vzorky, tak barvy, klidně může být přední díl jednou barvou, zadní díl barvou druhou, nebo střídat v pruzích nebo háčkovat celou práci jednou barvou a pouze lemovat barvou kontrastní…je to opět je na vás.
A teď už opravdu začínáme 🙂
————————————–
Dvojitý pružný řetízek – pro přední díl ( zadní bude samozřejmě zcela totožný )

1.řada – celou řadu háčkujeme  PDS nebo DS – je to na vás,  na začátku řady 2řo jako náhradu sloupku v případě PDS, 3 řo v případě DS. Na konci řady práci otočíme.

2. řada – zde již budeme pokračovat  dle  zvoleného vzorku, já popisuji ubírání u zdvojených véček, tedy 2 DS, 2řo, 2 DS – princip ubírání platí pro všechny velmi podobně.
3 řo jako náhrada DS, do 4 tého sloupku háčkujeme VÉČKO –  2 DS, 2řo 2 DS.. OPĚT do 4 tého háčkujeme véčko = 2 DS, 2ŘO, 2 DS, POKRAČUJEME AŽ DO KONCE  ŘADY, prosím vnímejte  vaši práci individuálně a pokud potřebuje abyste véčko háčkovaly například do 5tého místo 4tého sloupku, tak jej tak háčkujte, končíme pak do posledního sloupku z předchozí řady DS.
3. řada – 3řo jako náhrada do  véčka (tedy pod řet. oka opět véčko, tedy 2DS, 2řo, 2DS, opakujeme až do konce řady, končím DS.
Vzorek véčka

Vzorek véčka – slovní popis v textu výše

 

POKRAČUJEME STÁLE STEJNÝM ZPŮSOBEM nebo střídáme vzorky dle libosti.
UBÍRACÍ ŘADA – jelikož je u každého ubírací řada jiná, neoznačuji ji číslem…
PRINCIP UBÍRÁNÍ – způsobů jak zužovat práci je poměrně dost, mě se dobře pracuje s ubíráním ve dvou řadách za sebou, princip ubírání, téměř u každého vzorku je že v jedné řadě uháčkuji polovinu vzorku =  polovinu tím uberu, v druhé řadě uberu další polovinu = mám o jeden vzorek, véčko méně. Na obrázku níže máte vykřičníkem označenu první ubírací řadu, druhá hned následuje.
POZOR NEHÁČKUJI 3ŘO jako běžně, ale pouze 2 řo, dále háčkuji 3 DS do prvního véčka, (tím jsem ubrala polovinu prvního véčka)
pokračujeme dle  vzorku  véčko do véčka  až do konce  řady, kde do posledního véčka háčkuji opět pouze 3DS, a řadu končím PDS.
DRUHÁ UBÍRACÍ ŘADA – 3řet. oka, PŘESKOČIT 3DS z předchozí řady, rovnou do dalšího véčka, pokračujeme  stále   jen  véčko do véčka až na konec řady,  kde opět přeskočíme 3DS a končíme DS.
vzorek a ubírání – slovní popis výše
Další řady jsou tedy opět s klasickým véčkovým vzorkem NEBO VÁMI VYBRANÝM , háčkujeme  opět véčko do véčka,
takto pokračujeme do požadované výšky – ta bude u každé z nás jiná záleží jen na vás jak vysoko chcete rozparek mít.
Oba díly máme stejné, ubírání po stranách je patrné z fotek.
JAKMILE máme rozparek dle našeho přání  OBA DÍLY SPOJÍME.
Já háčkovala jeden díl starofialovou , druhý díl smetanovou, po spojení pokračuji smetanovou – uvádím pro přehled při  studování fotek:-)
Položíme tedy díly na sebe KS spojíme přední a zadní díl , 1řo pro lepší manipulaci a pokračujeme  opět vzorkem, u mě tedy véčky. ZDE pozor abyste pracovaly již v lícové řadě – myslím, že po spojení dílů vám práce přirozeně ukáže kudy pokračovat, háčkujeme tedy na druhou stranu k místu, kde opět potřebujeme díl napojit, v předním díle tedy končíme DS a KS spojíme druhý díl , 1 řo pro lepší manipulaci a opět pokračujeme vzorkem,  řadu končíme pevným okem.
Spojení dílů KS
Spojení dílů
Spojení obou dílů KS po stranách
Já potřebovala ještě v pase kousek ubrat takže jsem pokračovala ještě jednu ubírací řadu a tím jsem se „zbavila“ dlouhých sloupku, které mi zůstaly na krajích obou dílů – vy je tam můžete klidně ponechat, nebo  prostě  ubrat, tím že  DS jednoduše přeskočíte jak na začátku tak na boku  práce..tím pádem  nám pak navazuje  vzorek  véček rovnou  jeden na  druhý – postup ubírání DS je na nákresu níže.
Ubírání DS po spojení obou dílů
foto rozparku po obháčkování
Dále háčkujeme až do výše průramků, pokud potřebujete  ještě v průběhu práce ubírat – ubírejte, postup je stejný jako doposud:-)
 V místě průramků háčkujeme takto
práci si rozdělíme na poloviny díky rozparkům jsou poloviny již dány a je  třeba je tedy  dodržet, nyní je na nás  kolik sloupků potřebujeme  vynechat  v místě podpaží, je důležité,  aby sloupku nebylo málo a  průramek nás  potom neškrtil ani moc – aby   nevznikl velký otvor na ruce.  Orientačně  uvádím, že stačí  vynechat cca 2 vzorky  tedy  dvě  véčka, pokud háčkujete  jiným  vzorkem  pak  cca  6 sloupků.
Já jsem  ubírala tak,  že  jsem na  začátku  řady  přešla  pevnými  oky  přes jeden  vzorek  a dále pokračuji  jak  vzorek navazuje  až  na konec  předního  či zadního  dílu (záleží kde jsme začaly)  prostě a jednoduše k druhé  půlce práce,  tam si  odpočítám taktéž jeden  vzorek – ubírat budu  dva, ale druhý  bude  zase  na druhem  díle a tento  vzorek proste  již neháčkuji , to znamená  na  začátku práce  jsem přešla  pevnými oky  jeden  vzorek  na konci  práce  jsem  jeden  nedoháčkovala,

Pokračuji  – 3řet. oka jako náhrada sloupku a práci  otočit, dále háčkujeme  zpět,  nyní  již  nic neubírám, háčkuji  dle potřeby  výšku průramku.

Stejným způsobem pokračujeme na druhém  díle.
Lodičkový výstřih se zpravidla  háčkuje tak, že  zadní díl je o jednu řadu vyšší  zakončený zcela  rovně,  přední díl o jednu řadu tedy nižší než zadní  díl a  zakončený také zcela rovně,  následně  sešijeme náramenice – a  to tak  moc  jak  velký  výstřih  chceme, někdo  chce  spadený výstřih = vykukuje  jedno  rameno  někdo více  ke krku – opět je to na  vás,  já  nakonec  volila  mírně  vykrojený  kulatý výstřih a to takto
Zadní díl háčkuji o jednu řadu  delší, ukončuji  oba stejným způsobem, já u tohoto  vzorku  zvolila  plynule ubírání a to tak, že jsem uháčkovala první  dva vzorky ( dvě véčka) jako doposud – u vás  to muže být  klidně  5  či více  vzorků, jednoduše tolik jak široké náramenice potřebujete…dále jsem pokračovala jedním véčkem  z PDS,  aby se nepatrně  výstřih snížil a celou středovou část výstřihu jsem háčkovala  o pul čísla větším háčkem pouze KS až do místa u mě  třetí vzorek od  konce  který  háčkuji jako na druhé  straně –  tedy  véčka z PDS a poslední  dvě  véčka  klasicky  z DS.
Stejný postup opakujeme i na zadním díle.
Nyní sešijeme nebo sháčkujeme náramenice.
Olemujeme rozparek a spodní lemy – já volila vějířky, je to čistě na vás. Kdo chce pokračuje s rukávy, dozdobíme dle vlastní fantazie a máme hotovo:-)
Věřím, že se vám dílo podařilo a léto může začít:-)
Na háčkovanou s vámi se těší Katty
www.ladyart.cz