Háčkovaná Síťovka

18.6. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, na Vaše přání jsme se rozhodla vytvořit jednoduchý návod na háčkovanou síťovku. Jednoduchá prostorná a o poznání elegantnější než igelitky.-) První verze je v dětské velikosti, jelikož děti rády s nákupem pomáhají …Velikost si samozřejmě můžete upravit dle sebe.

Materiál – Alize Diva Stretch, ( půl klubka dětská verze, 1 klubko dámská verze ), háček – opět budeme respektovat svůj styl háčkování a utahování. Já použila háček velikost 3mm.

Práce se strečovou přízí – alize diva stretch je stejná jako u běžné příze, pouze více pruží , doporučuji přehnaně nenatahovat ani nenechat  zcela  volně, prostě  akorát..žádná věda v tom není nebojte :-).

( Dále je možné použít přízi Alize Diva, Alize Diva Batik – tyto příze lze použít jednoduše i dvojitě, záleží čistě na vás. )

A jdeme na to – základem je kruhové dno , postupujeme tak jak jste zvyklé u čepiček. Pro případ, že nevíte jak na čepičky, uvádím jednoduchý tip jak přidávat.

Do magického kroužku háčkujeme počet sloupků  v podstatě jaký chcete, důležité je aby po stažení byla první řada rovná, žádné boule, žadná mistička, jelikož každý jinak utahuje, může být počet sloupků u každého zcela jiný – u mě to bylo 15 PDS – polodlouhých sloupků. Spojíme pevným okem a kroužek utáhneme a hned zafixujeme uzlíkem. Další řady již budou bez ukončování = háčkujeme do spirály.

A nyní tip pro vás – já přidávám libovolně a žádné sloupky nepočítám – komu to děla problém pokračuje takto, opět jediná podmínka je že se mi základní placka dna nekroutí, nestačí, nevlní.  Rada s magickým kroužkem je pro mě nultá – tedy ji jako nepočítám, další řada je tedy řadou první.

Značkovačem si označíme začátek řady a pokračujeme.

1. řada – rozháčkovat = zdvojit = háčkovat dva PDS do každého PDS. Opakuji, že řadu neukončujeme pevným okem pokračujeme do spirály, druhá řada je tedy v místě značkovače.

2. řada – rozháčkovat každý 2. PDS

3.řada – rozháčkovat každý 3. PDS

4. řada – rozháčkovat každý 5. PDS

Stejným způsobem pokračujeme až do požadované velikosti kruhového dna, tedy ve které řadě háčkuji , takový sloupek zdvojuji, v první řadě první sloupek, ve druhé řadě druhý sloupek, ve třetí řadě třetí sloupek….nebo přidávám pocitově 🙂

Jakmile máme dno dle našeho přání – cca kolem 25 cm, uháčkujeme jednu řadu bez přidávání. Tedy jeden sloupek do jednoho sloupku.

Nyní je čistě na vás zda si uděláte ozdobný kraj dna nebo budete háčkovat rovnou děrovanou část, píšu oba případy:-)

Pro větší přehlednost je nákres v rovných řadách, nikoli v kruhových  první řada jsou poslední sloupky dna – dále pokračujeme řadou vějířků – háčkujeme dle nákresu – zprava – KS -( krátký sloupek) dva sloupky přeskočit, do třetího uháčkujeme vějířek = 5 DS – (dlouhý sloupek ), opět dva sloupky přeskočit a do třetího KS,  pokračujeme až do konce řady.

další řada jsou jednoduchá véčka, opět kdo nechce nemusí tuto část přeskočí a naváže až děrovaným vzorkem, já tedy háčkovala následovně, pevnými oky = plné tečky v nákresu vpravo – přejdu do středu vějířku a pokračuji 3 řet.oka , do krátkého sloupku z předchozí řady háčkuji véčko = DS+řo+DS, opět 3 řet. oka, do středu vějířku KS, 3 řet. oka a do KS z předchozí řady véčko = DS+řo+DS..pokračujeme do konce řady.

Nyní se již přidají všichni , začínáme děrované vzorek síťovky…háčkujeme KS, 8 řet. ok, a KS do véčka, ( kdo véčka neháčkoval háčkuje  cca do 5tého sloupku.) opět 8 řet. ok a KS do véčka, pořád až do konce řady

Další řady již budou stejné, háčkujeme 8 řet. ok a DS pod 8.řet ok z předchozí řady – nevpichujeme do oka ale pod něj. opět 8 řet. ok a DS, pod oka z předchozí řady TAKTO POKRAČUJEME AŽ DO POŽADOVANÉ VÝŠKY.

 

Jakmile máme výšku dle našeho přání zpevníme trochu kraj tašky , já jsem háčkovala pod řet.oka PDS vždy 5 PDS pod 8 řet.ok – celou řadu.

Další řadou pěkně vše zarovnáme a háčkujeme PDS do každého PDS.

Nyní uháčkujeme ucha – jelikož je taška kruhová neřešíme žádné boky.

Prostě začneme 🙂 já jsem na ucha použila vzorek viz níže, vy můžete použít dle libosti bud jen PDS, nebo jiný vzoreček.

Dle vzorečku tedy háčkuji PDS, véčko = 2DS+řo+2DS, PDS a práci otočíme, řady se stále opakují až do požadované výšky ucha. Spojíme je s tělem tašky a rovnou naháčkujeme. Jelikož nerada přízi stříhám, háčkovala jsem hned dále po obvodu tašky stejné vějířky jako na jejím dně – tedy KS, vějířek do 3. sloupku a KS do 3.sloupku..až do místa cca na druhé straně tašky – vyměříme si dle sebe. Opět vypracujeme druhé ucho zcela stejným způsobem, po přiháčkování druhého ucha doháčkujeme vějířky i zde a máme hotovo. Hurá na nákupy:-)

Brzy na háčkovanou s Vámi se těší Katty

www.ladyart.cz