Háčkovaná ušanka

19.11. Katty, Návody, [0]

Dnes zaměříme své háčkovací nadání na krásnou zimní ušanku pro kluky i holky (vlastně proč by nemohla mít krásnou ušanku i maminka?)

Návod pro nás vytvořila paní Zuzana Farkasová – děkujeme :-).

Vhodná příze Kateřina plus, Kateřina, Katja, háček 4 – 5 dle vašeho stylu háčkování,utahování.

Spotřeba pro obvod 55 cm – 100 – 150g

ZKRATKY

řet. oko = řetízkové oko, DS = dlouhý sloupek, PRDS = přední reliéfní dlouhý sloupek, ZRDS = zadní reliéfní dlouhý sloupek

Velikost čepice určuje počet sloupků v magickém kroužku!

Pro výpočet velikosti ušanky uháčkujeme řetízek v délce obvodu hlavy a spočítáme řetízková oka.

Například pro obvod 54cm mi vyšlo 80 řetízkových ok.

Příklady – vzorek musí být dělitelný 4mi

72 řet.ok = 18 DS do magického kroužku

76 řet.ok = 19 DS do magického kroužku

80 řet.ok = 20 DS do magického kroužku .

84 řet.ok = 21 DS do magického kroužku

Dle svého vzorku zvolte počet sloupků do magického kroužku a jdeme na to. Postup uvádíme na 20ti DS v mag.kroužku

usanka   usankas

usanka4

v nákresu jsou pro úsporu místa použity zkrácene zkratky, v textu pak běžné značení.

1.řada – 3.řet.oka jako náhrada DS + 19 DS vše do magického kroužku, řadu končíme pevným okem.

2.řada – 3.řet.oka jako náhrada DS, hned PRDS kolem 3.řet.ok z předchozí řady, dále háčkujeme do každého DS  – 1 DS + 1 PRDS, řadu končíme pevným okem.

usanka1

3.řada – v této řadě nepřidáváme, pouze háčkujeme ZRDS, PRDS zůstává PRDS. 2.řet.oka (tentokrát nepočítáme jako náhradu  sloupku ) háčkujeme PRDS do následujícího PRDS a do (nebo-li kolem) DS háčkujeme ZRDS. Posledním sloupkem je ZRDS, který háčkujeme kolem 3.řet.ok z předchozí řady, končíme pevným okem.

4.řada – zde budeme přidávat do každého PRDS DS. 3.řet.oka jako náhrada DS, PRDS do PRDS, ZRDS do ZRDS. DS do očka PRDS + k němu PRDS, ZRDS do ZRDS. Opakujeme DS, PRDS do  PRDS, ZRDS DO ZRDS. Poslední sloupkem v řadě je ZRDS,  když jej háčkujete přiberte k němu i 2řet.oka z předchozí řady, končíme pevným okem.

5. řada – Zde budeme přidávat DS do každého PRDS, háčkujeme 2.řet.oka, která nepočítáme jako náhradu sloupku a háčkujeme PRDS kolem 3.řet.ok z předchozí řady. Do dalšího (PRDS) háčkujeme DS + PRDS, ZRDS do ZRDS.

POMŮCKA –  z DS děláme PRDS,  ZRDS necháváme ZRDS, do PRDS  háčkujeme DS + PRDS. Posledním sloupkem je ZRDS DO ZRDS, pevné oko háčkujeme do prvního PRDS.

6.řada – začínáme křížit, již nepřidáváme. Z ds tvoříme ZRDS. 2.řet.oka ( nepočítáme jako náhradu sloupku )

přeskočíme jeden sloupek a háčkujeme ZRDS do DS,  dále PRDS do PRDS – TOHO PŘESKOČENÉHO.Opakujeme – přeskočíme PRDS a háčkujeme ZRDS do ZRDS a pak zpět  PRDS do PRDS.

Předposledním sloupkem v řadě  je ZRDS k němu přibereme i 2.řet.oka z předchozí řady, ( šev pak bude vypadat lépe). Posledním sloupkem v řadě je PRDS , řadu končíme pevným okem do ZRDS – do tohoto sloupku budeme na konci další řady háčkovat také ZRDS.

7.řada – 2.řet oka, přeskočit jeden PRDS, háčkujeme ZRDS do ZRDS, a PRDS do přeskočeného PRDS.

OPAKUJEME . Předposledním sloupek je ZRDS, což je ten, ve kterém máme pevné oko z konce předchozí řady, vpravo vedle něj máme 2řet.oka. Tyto 2.řet.oka podebereme společně s ZRDS a háčkujeme ZRDS. Posledním sloupkem v řadě je PRDS,který háčkujeme do přeskočeného, končíme pevným okem do ZRDS, což je první sloupek z řady.

OPAKUJEME 7.ŘADU DO POŽADOVANÉ HLOUBKY ČEPIČKY.

usanka6

Pokračujeme bez ukončení práce ouško. 2.řet.oka a pokračujeme ve vzorku asi 18 sloupků ( 9 PRDS, ten poslední není křížený, ZRDS  vynecháme, 1.řet.ok a práci otočíme. Nyní někřížíme, chceme zachovat vzhled vzoru, vynecháme 1.PRDS a háčkujeme PRDS do  ZRDS, dále ZRDS do PRDS a PRDS do  ZRDS, posledním sloupkem v řadě je ZRDS do  PRDS, ten ZRDS  vedle něj vynecháme, 1.řet oko a práci otočíme.

1.ZRDS  vynechat , háčkujeme ZRDS  do ZRDS, PRDS do PRDS ZPĚT KŘÍŽENĚ. Dále křížíme do konce řady, poslední PRDS vynecháme.

DÁLE TVARUJEME STEJNÝM ZPŮSOBEM, tak aby se nám výsledek líbil.

Jakmile máme celou klapku na ouško hotovou, práci ukončíme a stejným způsobem opakujeme na druhé straně.

Celou ušanku obháčkujeme krátkými sloupky. Dozdobíme dle fantazie a zima může začít 🙂

Zuzana Farkasová, Katty

 

usanka2     usanka5