Hebký šátek

28.9. Katty, Návody, [0]

 

háčkovaný šátek, návod zdarma, malabrigo lace

Háčkovaný šátek – návod

Je tady podzim a k podzimu se hodí krásný lehoučký háčkovaný šátek, jeden si spolu uháčkujeme a zároveň si ukážeme, jak se takové šátky vypínají.

 

Co budete potřebovat?

Můžete použít můžete přízí, která je Vám příjemná. Důležité je především to, aby použitý háček byl podstatně větší, než jaký je pro danou přízi doporučený. Šátek je uháčkovaný z ručně barvené příze Malabrigo Lace, což je velmijemná příze ve složení 100% baby merino a na šátek stačí 1 klubkotéto příze. Můžete vybrat z několika druhů této příze.

Příze Malabrigo Lace (háček 4,5–5)

Příze Malabrigo Silkpaca (háček 4,5–5)

Příze Malabrigo Mechita (háček 7-8)

Příze Malabrigo Sock (háček 6-7)

 

Dále budete potřebovat vypínací špendlíky T-pins nebo vypínací dráty, které jsou vhodné u všech  větších šátků nebo plédů.

návodna háčkovaný šátek, postup, návod zdarma

Vzorek na háčkovaný šátek z příze Malabrigo Lace

Vzorek

Vzorek je jednoduchý, vhodný ‚i pro začátečníky. Každá řada je barevně rozlišena pro větší přehlednost. Princip rozšiřování šátku je v přidávání DS na kraji práce (viz nákres a postup). Na konci každé řady  práci otočíme. Každou řadu začínáme pěti řetízkovými oky.

Zkratky:

řet.oko = řetízkové oko

DS = dlouhý sloupek

DDS = 2x nahozený dlouhý sloupek.

Postup

DŮLEŽITÉ – háčkujeme  velmi volně s uvolněným zápěstím. Kdo má problém s čtením kreslených návodů, má zde i slovní popis, ale veřte mi, že je tojen otázkou chvilky a čtení nákresů Vám nakonec velmi usnadní práci.

Magický kroužek – do něj háčkujeme celou první řadu  – 5 řet. ok, DS, 1 řet.oko, DS, 1 řet.oko DDS.

2.ř – 5 řet.ok, pod řetízkové oko z předchozí řady háčkujeme DS+řo+DS / tzv véčko/ dále 1řet.oko, opět pod řet.oko z předchozí řady véčko – tedy DS+řo+DS, dále 1 řet.oko a opět pod řo z předchozí řady véčko – DS+řo+DS, dále 1 řet.oko a končíme DDS. Práci otočíme.

3.ř – 5 řet.ok pod řet. oko z předchozí řady háčkujeme véčko – DS+řo+DS, dále 1.řet oko do véčka z předchozí řady háčkujeme  opět véčko –DS+řo+DS, dále 1.řet oko, opět do véčka véčko tedy DS+řo+DS, dále 1.řet.oko, opět do véčka véčko – tedy DS+řo+DS, dále 1 řet.oko pod řet oko z přechozí řady  háčkujeme opět  véčko  tedy DS+řo+DS, dále 1 řo a končíme  DDS. Práci otočíme

4.ř – 5 řet.ok, pod řet.oko z předchozí řady háčkujeme véčko – tedy DS+řo+DS,dále 1řo,  do véčka véčko – DS+řo+DS, dále 1řo…takto pokračujeme až na konec řadytedy  opakujeme 1 řo – a vždy  do véčka   véčko  …končíme skupinkou – pod řet okoz předchozí řady  véčko 1 řo a DDS.

Princip  je  stále stejný   tedy  na  začátku práce  vždy 5 řet.ok a hned  k nim / respektive pod řet. Oko z předchozí řady  véčko…a  vždy  do véčka – již  je  ve vzorku  patrné háčkujete  véčko  mezi véčky pouze  1 řet.oko..řadu  vždy  končíme véčkem  těsně  u kraje – řet.okem a DDS.

Doporučuji opravdu  vůbec neutahovat, velmi uvolnit  zápěstí.

Vypnutí  šátku

Šátky především z jemných přírodních přízí vypínáme z důvodu kresby  vzorku, ten je je pak pěkně viditelný a šátek je po vypnutí větší. Pro porovnání vidíte foto šátku před a po vypnutí. Postup vypínání šátku najdete v samostatném příspěvku.

Ukázka šátku před vypnutím

Ukázka šátku před vypnutím

 

Postup – jemné, přírodní příze velmi šetrně „ vypereme“ POZOR u přírodních přízí si velmi hlídáme aby příze neprošla teplotním šokem – celou práci bychom si tím zničily. V jemném, šetrném prostředku / na vlnu, přírodní materiály / zlehka promačkáme celý šátek.Vyhneme se kroucení, ždímání  pouze  jemně promáčkáme. Nenecháváme dlouho namočené, vložíme do čisté vody – opět připomínám, že MUSÍ mít stejnou teplotu jako prací lázeň…a opět jemně – promačkáme. Připravíme si ručník a šátek do něj zabalíme – smotáme a odsajeme přebytečnou vodu.Připravíme si místo pro vypínání. Podložkou muže být koberec, deka, pěnová podložka,karimatka….na podložku položíme vrchní vrstvu – v mém případě bílé plátno a začneme vypínat. Předností T špendlíků Knit pro je jejich  délka a nerezavějící povrch.

háčkovaný šátek, návod zdarma, malabrigo lace

Ukázka šátku po vypnutí

Nejprve vypneme záchytné body..tedy  střed  šátku – špičku – rohy..dále  postupně  vypínáme  celý  šátek  do roviny, místo vedle místa. V případě použití  vypínacích drátů je spotřeba špendlíků menší a roviny jsou skutečně rovné. U špendlíků musíme být velmi pečlivé, aby nam nevznikly vlnky. Dále je několik ukázek postupu vypínání.

Postup vypínání

návod na háčkovaný šátek,blokování šátku

Blokování šátku pomocí T-pins špendlíků

 

háčkovaný šátek,návod zdarma,

Blokování záchytných bodů  – rohy, špička, středy stran.

 

háčkovaný šátek,náv, háčkování pro začátečníky

Blokování háčkovaného šátku pomocí blokovacích drátů Knit Pro

 

háčkovaný šátek,návod,postup, háčkování pro začátečníky

Háčkovaný šátek příze Malabrigo Lace

 

Šátek je  opravdu jako pavučinka, velikostí vhodný jako dámský, moje dcera ale miluje šátky, takže modelkou se stala jako obvykle Magdalenka.

Věřím, že  návod pro Vás  bude  inspirací a tvoření si užijete. Prosím návod nekopírujte!

Na brzkou háčkovanou, Katty Horká, www.ladyart.cz