Jak vybrat správnou přízi ?

25.3. Katty, Články | Postupy | Příze, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, je mi úplně jasné – a sama jsem si tím před lety prošla, že vybrat vhodný materiál pro Váš vybraný umělecký kousek, není vůbec jednoduché. Pokusím se Vás do tohoto tématu alespoň trochu zasvětit :-). A slibuji, že se vynasnažím, aby to bylo záživné :-).

Co pro mě vlastně znamená informace na etiketě – v popisu zboží – u každé příze je uvedená gramáž  – nejčastěji se setkáme s klubíčky o váze 50 g nebo 100 g ( na trhu najdeme i klubíčka 25 g nebo 150 g, ale pro pochopení problematiky 🙂 nám postačí dvě nejběžnější gramáže ).

Dále nás zajímá informace kolik metrů příze vlastně v rukou máme …vcelku logicky a bez nějakých záludností čím více metrů, tím je příze tenčí….

Například příze Alize Bella má v 50 g – 180 m příze, to vám sice jako začátečníkovi nic moc neřekne, ale když si k tomu dodáme informaci, že ve stejných 50 g má příze Cahlista pouze 85 m příze začneme se postupně v těchto číslech orientovat.

příze Cahlista, 50g, 85m

příze Alize Bella, 50g, 180 m

To znamená, že příze s menším počtem metrů ve stejné gramáží je silnější – na našem příkladu je to dokonce jednou tak silná příze…pokud se naučíte tuto informaci na přízi hledat , pomůže vám to při výběru vhodné příze  – co se síly materiálu týká…samozřejmě i zde platí jednoduchá matematika, pokud vybíráte mezi 50 g i 100 g – u 100 g klubíček je návin potřeba vydělit dvěma – pokud tedy chceme sílu materiálu porovnávat…

Každý výrobce, i prodejce uvádí i doporučenou sílu jehlic nebo háčku – nebo obojího…z mé zkušenosti mohu říct, že ve většině případů, se doporučená síla háčku  liší od síly háčku, kterou bych já použila…respektive, pokud výrobce uvádí doporučenou sílu háčku 1 – 3 mm, začala bych rovnou velikostí 3 mm, zde je potřeba přihlédnout k tomu co právě tvoříte  u hračky například si můžete dovolit vzít menší číslo háčku, u šátku se naopak nebojte sáhnout po větším čísle…je to proto, že šátek opravdu může a má být nadýchaný, u hračky naopak oceníme když drží tvar.

A teď co se týká výběru materiálu jako takového – stručně to opravdu sepsat nejde , ale pokusím se 🙂

Pro děti, miminka, nebo pro naše dámské, letní modely, kde chceme především prodyšný materiál, volíme vždy a pouze přírodní materiály – zde bych určitě vyzdvihla čistou bavlnu bez mercerace – vhodnou na jarní, letní i podzimní modely, bavlna nehřeje – z naší nabídky je to pak příze Denim, Alize bella, Alize bella batik, Organic Cotton baby , nejsilnější bavlnou je pak příze Cahlista , kterou vřele doporučuji na svetříky, mimi deky, prostírání , sukně, halenky – za předpokladu, že chytnete po jehlicích, v případě háčku je díky své síle vhodná na hračky, čepičky, šátky.

Dále je velmi vhodným materiálem Malabrigo – a to v síle Arroyo, Mechita, Sock, tyto tří síly jsou nejvíce celoroční – středně  silné a vhodné i do parného léta i kruté zimy..

Další přírodní materiál je bambus, nebo bambus v kombinaci s bavlnou , příze Deluxe bamboo, Estiva

Dále Alize bamboo fine , Capri

V neposlední řadě je  to pak chladivá příze Summer – kombinace bavlny a viskózy.

U přírodních  materiálu je zajištěna především prodyšnost a celková příjemnost…

Pokud řešíme model – na jaro, podzim – pak se nemusíme bát sáhnout  ani po směsových přízích , Perlina je top mezi nimi  a i přesto že obsahuje akryl – nejde v ní opravdu ani na dotek, ani na pocit znát…velmi doporučuji na celoroční modely pro děti, miminka i nás dospěláky..

Dále do této kategorie spadá směsová příze Jeans – pozor pouze původní výrobce yarnart, Katja, Kateřina plus 

I u těchto přízí se jedná o celoroční materiál, osobně přihlížím k tomu – pro koho je pak výsledný výrobek určen – pro miminka a malé děti  i zde doporučuji sáhnout po přírodních materiálech viz popsáno výše – u dospěláků, nebo použít na hračky, deky, kabátky, čepice, šátky ..mohu příze doporučit, opět i zde platí , že v pletení je příze jemnější…

Směsové příze ze zvláštní kategorie jsou příze Whirl, Whirlette

a Duhová klubka různých výrobců – duhová proto, že v průběhu klubíčka se střídá více barev…

Díky síle jsou tyto příze vhodné na celoroční modely, především šátky, tuniky, sukně, šaty, topy, cardigany

Pokud se ptáte jaký je mezi těmito dvěma druhy „duháčků“ rozdíl, pak vám to ráda řeknu 🙂

Příze Whirl , je jediná příze , která má přechod barev opravdu velmi postupný – jako když se prolínají barvy v koktejlu, kdežto duhové klubko, má přechod barev ostřejší a vždy více – či méně pruhuje,

 

Posledním materiálem, který je nutno zmínit je akryl – v naší nabídce jej moc nenajdete, ale ten, který nabízím je tím nejlepším.

Patří sem ..Alize show punto batik – díky síle opravdu jen na podzim a zimu, Alize diva + alize diva batik – tenká , lehká, jarně – letní příze…a dále  celá kolekce – navzájem možno kombinovat  –Everyday, Elit baby/muare, Everyday rengarenk a Everyday new tweed – na podzimní a zimní čepice, šály, šátky, tunely, svetry, deky jako stvořené.

Každý materiál má tak trochu své pro a proti, ale nejvíce záleží na vás  –  co je vaše představa a jak vnímáte barvy, materiály právě Vy…

 

Tak a další kus cesty za poznáním přízí máme za sebou …:-)

Krásné tvoření Vám přeji

Katty, ladyart