Jarní Romantika

16.1. admin, Návody, [0]

Pěkný den, milé Tvořilky, sice to venku na jaro opravdu ještě nevypadá a i v kalendáři jsme správně ještě v zimě, ale nedá se nic dělat, jarní romantická čepička si žádala uháčkovat a tak jsem se do toho hned s chutí pustila.

jarni-cepice-3

Příze Hawai je krásná a mírně lesklá příze s vysokým podílem bambusu a je proto vhodná na jarní i letní tvoření. Velikost háčku opět závisí na vašem stylu háčkování a utahování, mě vyhovuje velikost 4mm. Výběr jednobarevných i melírovaných klubíček je dostatečně velký a proto se naší fantazii meze skutečně nekladou..

TIP – pokud máte problém s vytahováním lemu u čepiček, doporučuji do posledních 3 řad použít průhlednou silikonovu nit.

POSTUP

Zkratky – PDS=polodlouhý sloupek, řet.oko=řetízkové oko. PO = pevné oko,

Dnes výjimečně nebudeme v základní placce přidávat jako u běžné čepičky.

UPOZORNĚNÍ – každou řadu začínáme 2 řet-oky jako náhradu PDS, každou řadu končíme pevným okem – není zakresleno v nákresu.

  1. řada – Do magického kroužku uháčkujeme 15 PDS – pokud je pro vás 15 sloupků příliš mnoho háčkujte lichý počet. Končíme PO.
  2. řada – 2 řet. oka jako náhrada sloupku, hned háčkujeme do stejného místa 1 PDS, dále do každého sloupku háčkujeme 2 PDS až do konce řady, končíme PO.
  3. 2 řet.oka jako náhrada sloupku, dále do stejného místa 2PDS, dále pokračujeme do každeho 3. sloupku háčkujeme 3PDS VŽDY  do jednoho místa až do konce řady, končíme PO.
  4. 2 řet. oka jako náhrada sloupku, dále hned do stejného místa PDS, do dalšího sloupku 1 PDS, dále 2 PDS do stejného místa, dále tedy střídáme 1 PDS do jednoho sloupku, 2 PDS do jednoho sloupku , takto až do konce řady. Končíme PO.
  5. 2 řet.oka jako náhrada sloupku, do stejného místa další 2 pds, dále háčkujeme vždy do 3. sloupku 3 PDS, až do konce řady, končíme PO.

V principu střídání a přidávání pokračujeme až do požadované velikosti základní placky. VYSVĚTLENÍ – střídáme řadu klasických PDS –  potřebujeme-li přidávat rozháčkujeme vždy o jeden sloupek dále než v minulé řadě přidávání, v nákresu je poslední řada přidávání naznačena rozháčkováním každého 3. sloupku, vy tedy budete rozháčkovávat= háčkovat dva sloupky do jednoho místa v každém 4.sloupku..atd…a další řada následuje 3PDS do jednoho mista a to vždy do 3. sloupku. Střídáme tedy řady s přidáváním a řady se skupinkami 3 PDS DO JEDNOHO MÍSTA.

Jakmile máme základní placku dostatečně velkou nepřidáváme a střídáme jednu řadu pouze PDS do PDS a jednu řadu 3PDS vždy do 3. sloupku z předchozí řady. Takto pokračujeme do požadované hloubky čepičky. A zde máme na výběr, buď v místě oušek vypracujeme jinou barvou lem který je i v nákresu pouze z PDS, tak široký jak chcete,  můžete následně dozdobit mašličkou , stuhou knoflíky nebo pokračujeme ve vzorku až do konce čepice. Obě varianty jsou nafoceny.

 

 

 

jarni-cepice-3

Krásné tvoření a brzy na háčkovanou s vámi se těší Katty.

www.ladyart.cz