Kabelka pro Malé Parádnice

31.1. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky..

Na jaro prostě každá slečna musí mít kabelku to uzná snad každý :-)..a tak se do jedné jarní kabelky pustíme společně.

Barva příze je samozřejmě čistě na vás dle přání malé či větší parádnice 🙂

Budeme háčkovat dvojitě přízí Jeans/Gina (Yarnart), spotřeba cca 150 g (3 klubka ), háček zvolíte dle svého stylu háčkování a utahování , já jsem použila háček 7mm a (utahuji velmi málo), značkovače , nažehlovací aplikace , stuhy, knoflíky ..

Kabelku samozřejmě můžeme ve finále podšít látkou, já nakonec zůstala u varianty bez podšití – je to čistě na vás.

Způsobů jak háčkovat dno kabelky je opravdu mnoho, zvolila jsem v dnešním návodu velmi jednoduchý způsob, bez velkého počítaní a vhodný i pro začátečníky.

KS = krátký sloupek, řet.oko = řetízkové oko, DS = dlouhý sloupek, PO = pevné oko.

DNO

  1. řada –  dvojitý pružným řetízkem (v totmo případě na něm netrvám :-)) můžete tedy použít i klasický řetízek. Háčkujeme 10 řet.ok, očka příliš neutahujte.
  2. řada – do 2.řet. oka háčkujeme KS  a dále do každého řet.oka háčkujeme po jednom KS až do konce řady – TIP pro začátečníky, většinou nastává problém v rozšiřování práce, klidně si sloupky počítejte, tak aby jich v každé řadě bylo opravdu 10. Práci otočíme.
  3. řada – 1 řet.oko jako náhrada KS, dále háčkujeme do každého sloupku jeden KS opět až do konce řady. Práci otočíme.
  4. řada – 1 řet.oko jako náhrada KS, dále háčkujeme do každého sloupku jeden KS až do konce řady. Práci otočíme.

 

Takto pokračujeme až do požadované délky, délka dna nám pak určuje  šířku kabelky. Já jsem takto háčkovala 30 řad.

Jakmile máme dno hotové pokračujeme ještě jednou řadou, kterou celé dno pěkně olemujeme a v rozích dna budeme háčkovat vždy 2 KS do jednoho místa – viz nákres a slovní popis zde. V nákresu se neřídíme počtem – ten je pouze názorný. Nyní popisuji pouze červenou řadu, vše ostatní již máme uháčkováno.

LEMOVÁNÍ DNA – 1 řet.oko jako náhrada sloupku, do stejného místa háčkujeme 1 KS, pokračujeme po celém obvodu dna vždy jeden KS do sloupku dna, v rohu opět háčkujeme 2 KS do jednoho místa, pokud byste měly  pocit  že přesně netrefíte rohy můžete si opět sloupky počítat a nebo prostě háčkujte pocitově, rohy jsou dobře patrné a i kdyby to nebylo přesně hlavně že je to s láskou :-). Řadu ukončíme pevným okem.

KABELKA – na obrázku máme pro přehlednost zakreslen i předchozí  nákres tedy celé dno a jednu řadu lemování, nyní si označíme začátek řady značkovačem a pokračujeme již bez náhradních ok na začátku řady a pevných ok na konci řady, pokračujeme tedy ve spirále, popisovat nyní budu poslední dvě řady – začínáme tedy zelenou řadou.

 

 

Zelená řada (druhá od konce ). Háčkujeme již bez ukončování řad pevným okem, háčkujeme pouze KS po jednom do každého sloupku, v rozích nic nepřidáváme – chceme aby se kabelka vytvarovala.

Červená řada ( poslední v nákresu ). Háčkujeme opět pouze KS s  tím že v této řadě budeme ubírat opět pro lehké tvarování kabelky a to tak, že si rozpočítáme delší stranu kabelky a v její polovině sháčkujeme nebo přeskočíme – co vám vyhovuje více jeden KS, to stejné opakujeme na druhé straně kabelky.

Další nákres je opět pro přehlednost přenesený  celý tedy i s prací, kterou máme již hotovou nyní budu popisovat poslední 3

řady a začínáme tedy modrou, vše předtím již máme uháčkováno.

Modrá (3. řada od konce ) – háčkujeme pouze KS po celém obvodu kabelky.

Červená ( 2. řada od konce ) – opět ubíráme, tentokrát na krátkých stranách kabelky opět střed strany, tedy sháčkujeme středové sloupky, jinak po celém obvodu háčkujeme pouze KS.

Modrá – ( poslední řada v nákresu ) – háčkujeme pouze KS po celém obvodu kabelky.

Poslední změna je nyní opět nový nákres, již je zjednodušený. Před sebou máme kabelku která má po celém obvodu pouze KS. Opět je počet sloupků pouze názorný.  A jelikož háčkujeme stále do spirály ani zde nemáme žádné náhradní řet.oko, začátek řady je tam kde máte značkovač.

Háčkujeme KS + DS  do jednoho místa,  1 sloupek přeskočit, dále 1 KS + 1 DS do jednoho místa, 1 sloupek  přeskočit, dále 1 KS + 1 DS do jednoho místa, opět 1 sloupek přeskočit, takto pokračujeme až do konce řady, tedy stále střídáme 1 sloupek přeskočit, do dalšího 1 KS + 1 DS do jednoho až do konce řady a vlastně až do místa kde budeme tvořit ucho kabelky. Opět záleží pouze na vás jak má být kabelka vysoká,  u mě to bylo cca 23 cm od začátku práce.

Nyní si vezmeme o půl čísla menší háček , u mě tedy 6,5mm a pokračujeme 3 řady pouze KS do každého sloupku – celkem 3 řady – díky KS se nám celá kabelka nepatrně zúží – vytvaruje.

 

UCHA  KABELKY

MODRÁ ŘADA – je již uháčkovaná, v nákresu je pouze pro přehlednost dalších kroků.

  1. řada – ČERVENÁ – háčkujeme tak, že si z každé strany kabelky odpočítáte stejný počet sloupků – tento počet bude u každého jiný dle velikosti kabelky i holčičky…příklad  po obvodu má celá kabelka 50 sloupků ( 50/2 = 25 sloupků ) což je pro nás nyní přední díl kabelky. Dle velikosti ucha, kterou chceme háčkovat – ta se řídí pouze velikostí ručky malé slečny – si určíme počet sloupků uprostřed kabelky = to bude velikost otvoru pro ručku, v našem příkladě to bude 11 sloupků uprostřed kabelky, tedy nám zůstává 14 sloupků, které rozdělíme vpravo a vlevo od ucha – háčkujeme tedy od začátku řady, označeno značkovačem 7 KS, dále háčkujeme o 1-2 řet.oka více než je počet sloupků, které jsme si napočítali pro ucho, u nás to tedy bude 13 řet.ok, kterými přeskočíme dalších 11 sloupků = tím vytvoříme otvor pro ručku, POKRAČUJEME  KS do 12. sloupku a háčkujeme stejný počet sloupků (u nás 7 ), které jsme si uháčkovali na začátku řady. Nyní přechazíme na druhou stranu – zadní díl kabelky  zcela stejným způsobem, tedy háčkujeme opět 7 KS, dále 13 řet.ok, kterými přeskočíme 11 KS a dokončíme řadu 7 KS. OPĚT  neukončujeme pevným okem – víme díky značkovači,že jsem na konci řady.
  2. řada – ZELENÁ – háčkujeme stále KS, v místě řet. ok háčkujeme pod ně – nesnažíme se háčkovat do řet.ok je to zbytečné,  tedy háčkujeme pod řet. oka a to stejný počet KS kolik řet.ok jsme háčkovali, u nás tedy 13 KS.
  3. řada – MODRÁ – Háčkujeme celou řadu pouze KS, poslední 2 sloupky uháčkujeme jako pevné oko a práci ukončíme.

Dle vlastní fantazie olemujeme jinou barvou příze, dozdobíme knoflíčky, aplikacemi a malá parádnice může vyrazit 🙂

Malý tip, dno kabelky můžeme přeložit a v rozích přišít ozdobně či skrytě – dle vaší fantazie, kabelka pak bude mít tento  tvar – více hranatý. Na fotce je kabelka nesešitá, po vložení důležitých pokladů vaší princezny se dno natáhne, nebo ponechejte dno bez úprav, jak je libo 🙂

přeložené dno = hranatý tvar

nepřeložené dno = oválný tvar

Věřím, že nezůstane u jednoho originálního kousku a budu ráda, pokud se pochlubíte na ve skupince .

Pohodové chvíle při tvoření a na háčkovanou s vámi se těší Katty.

www.ladyart.cz