Letní Klobouk s Krempou

20.4. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, tento návod mám již delší dobu, ale klobouky jsou a budou velmi oblíbené, proto jej zařazuji na náš blog.

klobouk-1

 

V návodu najdete i postup jak pracovat s obetkanou kosticí, která je ohebná a zároveň pevná aby udržela celou krempu.

Tip – vzoreček si můžete vybrat dle sebe, jaký se vám líbí, u klobouku jsou zásadní dvě věci – základní placka je stejná jako u běžné čepice, ale  háčkujeme pouze po špičky uší jinak by byl klobouk příliš hluboký. Druhá důležitá věc je vyměření kostice – poměr mezi obvodem kostice a materiálem musí být akorát, tedy obháčkujeme kostici, a vyzkoušíme někdy stačí kostici více napnout nebo naopak povolit, až poté ustřihneme a v ruce sešijeme.

Postup:
Materiál – příze Safari nebo Laguna , Silk nebo jakákoli letní příze.
Háčkováno dvojitě, není potřeba, ale na dvojitě je dělaný návod…doporučuji zbytečně neutahovat.
1. řada – do magického kroužku 2řo jako náhrada + 14 DS
2. řada – každý DS rozháčkovat na dva
3. řada – 2 řet.oka, následující DS rozháčkovat na dva, řet.oko – jeden DS přeskočit, do následujícího DS háčkujeme 1DS, do následujícího DS háčkujeme 2DS, řet oko – jeden DS přeskočit, opakovat a končíme pevným okem.
4. řada – 3 řet.oka ( 2 jsou jako náhrada třetí na vytvoření čtverečku), jeden DS přeskočit, do následujícího DS 2 DS, do čtverečku z předchozí řady 1DS, do následujícího DS 1 DS, řet.oko – jeden DS přeskočit, do následujícího DS 2 DS, do čtverečku 1DS, opakovat a ukončit pevným okem.
5. řada – 2 řet.oka jako náhrada hned k tomuto náhradnímu sloupku 1DS, dále do čtverečku z předchozí řady 1DS, dále DS, DS, 1 řet.oko – jeden DS přeskočit, do následujícího DS 2 DS, do čtverečku 1 DS, dále DS, DS, 2 řet.oka, 1 DS…opakovat a ukončit pevným okem.
6. řada – 3 řet.oka ( 2 jsou náhrada za sloupek , teři na vytvoření čtverečku), jeden DS přeskočit, dále DS, DS, do čtverečku z předchozí řady 1 DS, dále DS, DS, řet.oko – jeden DS přeskočit, opakovat, ukončit pevným okem.
7. řada – 2 řet.oka jako náhrada, DS, do čtverečku 1 DS, dále DS, DS, řet.oko  -jeden DS přeskočit, DS, DS, do čtverečku 1 DS, dále DS, DS, opakovat a ukončit pevným okem.
8. řada – 2 řet. oka jako náhrada, DS, řet.oko – jeden DS přeskočit, dále DS, DS, do čtverečku DS, dále DS, DS, řet.oko  jeden přeskočit, opakovat a ukončit pevným okem
9. řada – 2 řet.oka jako náhrada, DS, do čtverečku DS, dále DS, řet.oko – jeden DS přeskočit, dále DS, DS, do čtverečku 1 DS, opakovat a ukončit pevným okem.
10. řada – 2 řet. oka jako náhrada, DS, řet.oko  – jeden DS přeskočit, dále DS, DS, DS, do čtverečku 1 DS, dále DS, řet.oko – jeden DS přeskočit a opakovat, končíme pevným okem.
11. řada – 2 řet.oka jako náhrada, DS, DS, do čtverečku 1DS, dále DS, řet.oko – jeden DS přeskočit DS, DS, do čtverečku 1 DS, opakovat, končíme pevným okem.
12. řada – 2 řet.oka jako náhrada – celá řada PDS – polodlouhý sloupek , každý pátý rozháčkovat na dva polosloupky, končíme pevným okem,
13. řada – 1 řet.oko jako náhrada, celá řada KS – krátký sloupek, každý 10tý rozháčkovat na dva.
14. řada – 2 řet.oko jako náhrada – celá řada PDS – polodlouhý sloupek, rozháčkovat každý 5. na dva, končíme pevným okem.
15. řada – 2 řet oka jako náhrada, celá řada PDS, každý 16. rozháčkovat na dva, končíme pevným okem,
16. řada – 2 řet.oka jako náhrada, celá řada PDS, každý 15. rozháčkovat na dva, pevné oko.
17. řada – 2 řet.oka jako náhrada, celá řada PDS , každý 20. rozháčkovat na dva, pevné oko.
18. řada – 2 řet.oka jako náhrada, celá řada PDS, každý 25. rozháčkovat na dva, pevné oko.
19. řada – 2 řet.oka jako náhrada, celá řada PDS, každý 30. rozháčkovat na dva, pevné oko.
20. řada – přiháčkovat PDS kostici – já jsem háčkovala 2 PDS do jednoho aby nešla kostice vidět, není to nutné úplně všude, ale bez počítaní – spíše jak se vám to jeví, když jeden nestačí udělejte dva . Když stačí tak třeba cca každý 10tý nemusíte dvojitě.
21. řada – zvolila jsem lem v barvě stuhy, dvojitě,..háčkovala jsem mírné vlnky, takto
4 KS – vždy ob jeden sloupek z předhozí řady – protože jsem jich tam díky kostici musela dělat více., kdyby jste dělaly do každeho sloupku z předchozí řady bude to zvlněné..takže ještě jedno KS, KS, KS, KS -( do každeho druhého z předchozí řady), dále  PDS, PDS, PDS , dále 2 DS do jednoho, dále PDS, PDS, PDS a opet 4 ks – ob jeden z předchozí řady..tím se to vše pekně vyrovná..s počty si moc hlavu nedelejte, ono to vždycky nějak vyjde 🙂
Dozdobíme stuhou a můžeme vyrazit k moři 🙂
 Krásné tvoření a na háčkovanou s vámi se těší Katty
www.ladyart.cz
klobouk-2
klobouk