Není Bavlna jako Bavlna

31.1. Katty, Příze, [0]

Dobrý den, v dnešním článku bych se ráda zaměřila na rozdíl mezi  bavlnou a mercerovanou bavlnou, a to proto, že rozdíly jsou zcela zásadní. Nejde o článek, který má poukazovat na ( z mého pohledu ) nedostatky mercerovaných bavln, ale naopak vám tímto chci představit ty bavlněné příze, které splňují nejvyšší nároky na prodyšnost, jemnost, příjemnost a jednoduše řečeno funkčnost.

Pokud si i po přečtení článku nebudete vědět rady s výběrem materiálu, ráda vám poradím – www.ladyart.cz

Na první pohled se možná příze mohou jevit podobně, ale při bližším pohledu a co teprve práci s nimi a následném nošení modelů rozdíl pocítíte velmi zásadně. Mercerovaná bavlna ( tento název u ní bývá uvedený ) je tuhá, neprodyšná, není poddajná a určitě není savá. Proto ji za sebe nemohu doporučit na žádný oděv – přeci nebudeme nosit materiál, který nedýchá. V žádném případě ji nedoporučuji na oblečení pro miminka a malé děti, které opravdu potřebuji jemné, prodyšné a pokud možno přírodní materiály.

A jak tedy poznáme bavlnu bez již zmíněné mercerace? Na dotek je mnohem jemnější, nadýchaná, většinou má matný vzhled. Při práci s ní poznáte rozdíl v jemnosti a výsledný model bude za použití vhodného háčku opravdu měkký, příjemný na dotek, splývavý. I za předpokladu, že bavlnu použijete například na taburetky, hračky, nebo kabelky a zvolíte tedy menší háček nebude příze vyloženě  tuhá ale pevnější.

Z bavlněných přízí, které mohu doporučit dnes zmíním 3 – každá je trochu jiná, ale všechny jsou skvělé.

 

 

Příze Alize bella  a melírovaná Alize bella batik – lze je navzájem kombinovat.

Je volněji seskaná.

 

50 g, 180 m, doporučený háček výrobce 1 – 3 mm, ladyart určitě doporučuje háček 3 mm jako nejmenší možnost, na šátky klidně 4,5 mm.

V jednobarevné verzi najdeme cca 25 barev, v melíru pak okolo 12 barev. Příze je silou vhodná na menší hračky, lehké jarní či letní deky do kočárku, lehké šátky, tunely, čepičky, baretky, kšiltovky, kabelky, dekorace, jemné prostírání, sukně, šaty, tílka, topy, cardigany, bolerka, svetříky, čelenky, šátky na hlavu.

Druhá bavlněná kráska je příze Denim

Nabízí okolo 20 barev.

Je volněji seskaná.

50 g, 140 m, doporučená velikost jehlic a háčku 3,5 mm, ladyart doporučuje 4 -5 mm

Je třetí co do síly a vhodná na jaro, podzim, nebo letní oblečení například svetříky, skvěle se hodí na hračky, kde oceníte především její jemné šisování – velmi originální, zajímavý efekt vzniká kombinací barev, kdy vlastně klasicky nepruhuje. Lehké halenky, kabelky, dekorace nebo čepičky a cardigany.

Poslední bavlněnou přízí, která určitě stojí za představení je Novinka firmy Scheepjes Cahlista

Nabízí přes 100 barev.

Je volněji seskaná.

50 g, 85 m, doporučená síla jehlic a háčku 4, 5 – 5 mm.

Velmi příjemná a nejsilnější ze všech zmíněných, díky tomu je vhodná jak na větší hračky, kabelky, tak i na košíčky, dekorace, silnější šátky, svetříky, sukně či halenky, šátky. čepice. Díky síle u ní bude sice větší spotřeba ( dětská čepice 2 klubka ), ale nabízí zcela bezkonkurenční výběr barev. Skvěle ji využijete na modely, kde je kladem důraz na velmi jemný přechod barev – z této barevné škály opravdu nebude problém i v jedné barvě vytvořit například tónovanou mandalu, proužky atd.

Věřím, že vás naše nabídka bavlněných přízí potěšila a můžeme začít tvořit…

Krásný den všem

Katty

www.ladyart.cz