Pletený Set-Čepice a Nákrčník

01.1. Katty, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky, blog je sice především o háčkování, kterému se věnuji více jak 10 let, ale budeme se snažit občas přinést i nějaký pletařský postup, abychom si všechny při tvoření rozšířily obzory:-). Dnes jsem si pro vás připravila jednoduchý set prodloužené čepice  a jednoduchého nákrčníku. Jedná se o jednoduché pletení, stačí když umíte hladce a obrace. U pletení platí, ještě více než u háčkování, že musíte respektovat svůj styl pletení, utahování. Set je opravdu jednoduchý nejedná se o žádné pletařské veledílo, ale pokud s pletením začínáte můžou vám některé postřehy pomoct při tvoření.

Tip pro Vás při pletení můžete použít.

1. Ponožkové jehlice

2. Kruhové vyměnitelné jehlice, při použití techniky magic loop s lankem od 80 -120cm

3. Kruhové vyměnitelné jehlice s délkou lanka potřebnou pro vámi zvolený obvod – zde pak není možné použít techniku magic loop.

Vyberte si který způsob vám vyhovuje.

Modelka

Na tento set jsem použila  dokonalou přízi Malabrigo rios , jedná se o 100% merino superwash a pro mě je to top mezi funkčními přízemi. V přadýnku se jeví vždy tmavší než ve skutečnosti je a barvy se v průběhu práce krásně vybarví. Je jemná, příjemná, prodyšná, má termoregulační vlastnosti, je samočistící a použitelná po celý rok  tedy i v parném létě. Složení 100% merino je naprosto nekousavé a zaručuje regulaci tepla v každém ročním období. Spotřeba na celý set pro obvod hlavy 52 cm bylo 1 klubko – i zde se příze Malabrigo ukazuje jako bezkonkurenčí, spotřeba je opravdu velmi malá.Na lem čepice i nákrčníku jsem použila kruhové vyměnitelné jehlice Knit pro v síle 6mm, na další práci pak velikost 7mm, lanko 80cm. Utahuji velmi málo, proto doporučuji pokud utahujete více volit o číslo větší jehlice v žádném případě ne menší! U toho materiálu, vlastně jako u všech platí, že netvoříme žádné utlučené čepice, ale krásné nadýchané a funkční výrobky..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

POSTUP ČEPICE

Počet ok u mé čepice vyšel tak, že patent začínal a končil stejným druhem ok tedy hladce, nicméně jsem tento fakt ponechala jako cílenou značku – zadní část čepice, pokud chcete, aby vám lem navazoval, tedy začínal hladce, končil obrace, je potřeba si to předem vypočítat.

Lem čepice jsem začínala nahozením 67 ok (pro obvod 52 cm) na jehlicích číslo 6mm. POZOR – Při technice magic loop nahazujeme jedno oko navíc, jelikož jej při spojení splétáme, budeme mít následně o oko méně.  Pleteme patentem – ten má mnoho podob a můžete si samozřejmě vybrat, který se líbí vám, já zvolila klasicky 2 oka hladce, 2 obrace. Lem pleteme do výšky, která se nám líbí, já mám raději vyšší lemy okolo 5 cm.

Jakmile je výška lemu dle našich představ našroubujeme jehlice o číslo větší i zde prosím respektujte svůj styl pletení,je možné že vám bude stačí o půl čísla větší u mě to bylo číslo celé.

Pleteme pouze hladce ve výšce 15cm bude následovat řada ubírání a to tak, že spleteme hladce každé 10. oko.

Dále pleteme opět pouze hladce, ve výšce 20cm bude následovat řada ubírání a to tak, že spleteme hladce každé 13.oko.

Opět pokračujeme hladce, ve výšce 22cm bude bude následovat řada ubírání a to tak, že spleteme hladce každé 13.oko.

Já již dále zužovat nepotřebovala a pletla jsem ještě 2 cm bez ubírání, nyní následuje poslední řada s ubírání a to tak, že spleteme hladce každé 2.oko. Poslední řadu přepleteme hladce a všemi zbývajícími oky protáhneme přízi a práci ukončíme.

set-malabrigo-11

POSTUP NÁKRČNÍK

Začátek je stejný jako u čepice. Opět pleteme pouze lícové řady.

Jednoduchý nákrčník jsem začala nahozením na stejný počet ok jako čepici tedy 67 ok pro obvod 52 cm) na jehlicích číslo 6mm. POZOR – Při technice magic loop nahazujeme jedno oko navíc, jelikož jej při spojení splétáme, budeme mít následně o oko méně.  Pleteme patentem – ten má mnoho podob a můžete si samozřejmě vybrat, který se líbí vám, já zvolila klasicky 2 oka hladce, 2 obrace. Lem pleteme do výšky, která se nám líbí, já mám raději vyšší lemy okolo 5 cm.

Dále jsem změnila velikost jehlic a to na číslo 7mm, v první řadě jsem jedno oko hladce ubrala a to proto že následuje vzorek, kde potřebuji lichý počet ok.

Dále pleteme celou řadu takto 1 oko hladce, 1 oko obrace až do konce řady – můžeme označit značkovačem.

Další řadu pleteme opačně než se oka jeví – vím, že tento termín začátečnice pletařky nemají rády protože se jim oka nejeví prostě nijak:-)

Pomůcka oko, které se jeví jako vlnka pletu hladce, oko, které se jeví „rovné“ pletu obrace. Snad je to srozumitelné.

Pletla jsem nákrčník do výšky 19 cm, zde jsem již jehlice ponechala na stejném čísle tedy  7mm a to proto že zúžený lem chci mít pouze na horní části nákrčníku a pletu opět patent 2hl, 2obr. Jelikož jsme při pletení vzorku ubíraly jedno oko nyní nám vychází lem 2hl, 2obr. a končíme řadu 3obr. Mě tento fakt  nechává  klidnou, v práci to není vidět, samozřejmě pokud  to chcete dotáhnout k dokonalosti oka si přidejte  tak ať vám lem  navazuje.

Tak a to je vše, snad vám postup alespoň trochu pomůže při vašem tvoření.

Krásné pletací dny vám přeje Katty

www.laydart.cz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA