Pro Slečny..

23.1. admin, Návody, [0]

Pěkný den milé Tvořilky,

také máte doma mladou slečnu, která je nadšená z předvádění háčkovaných modelů? Já ano :-).

A samozřejmě to jednou přijít muselo:-) “ Mami chtěla bych něco, jako bych už byla  velká „. Hm to je tedy výzva, pomyslela jsem si, ale výzvy mám ráda, takže jsem zasedla ke stolu a kreslila a kreslila. Samozřejmě jsem hledala inspiraci  a řešila co by to tak asi mělo být..a tentokrát to vyhrál  lehce  jarní model, trochu jako čepička, trochu jako klobouček…elegantní, vkusný, barvou dívčí, stylem dámský…

Výběr barev je u nás velký proces a zabere delší dobu než samotné tvoření 🙂 Nicméně výsledek je velmi romantický a já i dcera jsme spokojené..

Použila jsem velmi příjemnou přízí – Tahiti – směs bavlny a bambusu a háček číslo 3,5mm. Spotřeba pro obvod hlavy cca 52cm je 50g příze.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celá čepička je háčkována PDS = polodlouhými sloupky, pouze ohrnutý lem je pak vějířkovým vzorem, který popisuji dále.

UPOZORNĚNÍ – HÁČKUJEME VE SPIRÁLE, tzn. neukončujeme práci pevným okem, ale pokračujeme stále v kruhu beze švu – schodek, který nám vznikne v průběhu práce při výměně barev následně překryjeme ohrnutým lemem.  Pokud  vám orientace v práci dělá problémy doporučuji použít značkovače.

Základ na čepičku je  zcela běžný, tedy háčkujete tak  jak jste zvyklé u běžné čepičky, já jsem začínala do magického kroužku 14 PDS.

Pokračujeme rozšiřováním čepičky do požadované velikosti základní placky – zde se prosím řiďte opravdu tím jak se materiál ve vašem podání chová. Téměř nikdy nepřidávám zcela pravidelně, důležité je aby se základní placka nekroutila ani nestáčela do mističky. Jakmile máme základní placku velkou jak potřebujeme, pokračujeme bez přidávání až po špičky uší – zde budeme měnit barvu, u mě to bylo tedy od začátku práce celkem 17 řad růžovou barvou. U vás to bude tolik řad, aby nová barva začínala na ouškách.

Vyměníme barvu a pokračujeme přes ouška – u mě to bylo celkem 4 řady šedou. Opět vyměníme barvu a pokračujeme 1 řadu růžovou barvou. NA KONCI PRÁCE BUDEME CELOU ČEPIČKU OBHÁČKOVÁVAT POSLEDNÍ ŘADOU PDS, PROTO TEDY  KONČÍME V DÉLCE KTEROU POTŘEBUJETE. Tedy tak, aby čepička nebyla dlouhá ani  krátká 🙂

Dokončíme tedy řadu růžovou barvou a přesáhneme její začátek, tedy pokračujeme cca 25 sloupků v další řadě, abychom  následně překryly schodek, který nám vznikl při výměně barev při háčkování do spirály. Po uháčkování 25 PDS práci otočíme a pokračujeme dle nákresu – slovní popis níže.

Upozornění – nyní vypracujeme základní řadu pro následný lem,  délka po kterou budete háčkovat vzorkem je čistě na vás, u mě to bylo celkem 12 skupinek 3PDS – volných, tedy bez vzorku mi zůstalo 12 PDS, na kterých již dále neháčkuji. Na fotografii je vidět, že vzorkem háčkuji téměř celý obvod čepičky, ale opravdu téměř. Vzorek začínáme i končíme KS.

  1. řada – v nákresu znázorňuje poslední řadu  na  čepičce, kterou jsem háčkovala růžovou barvou a počet sloupků je pouze názorný.
  2. řada – 1 řet.oko jako náhrada KS, 1 sloupek přeskočit, do dalšího sloupku háčkujeme 3PDS do jednoho místa, opět 1 sloupek přeskočit, do dalšího sloupku háčkujeme 1 KS, opět 1 sloupek přeskočit a opět háčkujemem skupinku 3 PDS do jednoho místa, takto pokračujeme až do námi zvoleného obvodu. Tedy střídáme stále skupinku 3PDS do jednoho místa  a 1 KS (vždy jeden sloupek přeskočíme). Končíme KS.
  3. řada – 1 řet.oko nám slouží pro pohodlné otočení práce a háčkujeme zpět tedy rubovou stranu – do prostředního PDS ze skupinky sloupků háčkujeme 1 KS, do KS z předchozí řady háčkujeme skupinku 3 PDS, opět do prostředního PDS z předchozí řady háčkujeme 1 KS, do KS z předchozí řady háčkujeme skupinku 3 PDS. Takto pokračujeme do konce řady, POZOR řadu končíme KS do prostředního PDS ze skupinky a dále již nepokračujeme, bez háčkování tedy necháváme poslední KS = tímto způsobem vlastně ubíráme pro potřebné zaoblení celý lem.
  4. řada – 1 řet.oko pro pohodlné otočení práce, dále háčkujeme KS do prostředního PDS z předchozí řady,  do KS z předchozí řady háčkujeme skupinku 3 PDS, takto opět pokračujeme až do konce  řady, kde opět končíme KS do poslední skupinky 3 PDS, dále již neháčkujeme.

Tímto způsobem ubírání pokračujeme opět dle našeho přání , jak bude lem vysoký je  čistě na vás. Já mám uháčkováno 10 řad vzorkem, zůstaly mi tedy 4 skupinky 3 PDS.

 

 

Nyní celou čepičku včetně ozdobného lemu obháčkujeme, pokud chcete můžete použít stejnou barvu příze, já použila kontrastní šedou. Je to opět jen na vašem přání.

Háčkujeme po celém obvodu KS, UPOZORNĚNÍ – nezapomeňte, že KS práci sám o sobě stahuje, pokud je to pro vás pohodlnější vezměte na lemování o půl čísla větší háček – nebo háčkujte PDS. Pokud máte problém s vytahováním lemů u čepiček, můžete použít silikonovou nit – při háčkování poslední řady ji přidáte k přízi – a to tak jako byste háčkovaly dvojitě, zbytečně ji nenapínáme ani neuvolňujeme.

A to je vše…věřím, že vaše malé parádnice jsou spokojené a vy také.

Přeji vám krásné tvoření a na háčkovanou s vámi se těším už nyní. Katty

www.ladyart.cz